Bitkisel Şampuan Ne demektir? Bitkisel Şampuanların Saça Faydaları

Bitkisel Şampuan Ne demektir? Bitkisel Şampuanların Saça Faydaları

Saç sağlığına çok iyi geldiği bilinen bitkisel şampuan ne demektir? Saçlara etkisi nedir? Blog yazımızda cevapları bulabilirsiniz.

Şampuanlar saçları temizlemek ve şekil vermek de dahil bakım yapmak üzere hazırlanmış özel formüllerdir. Sabunlar saçlar üzerinde sert ve suda çözünmez bir tabaka bırakarak mat bir görünüme neden olurlar, buna karşın şampuanlar her türlü suda iyi çözünerek köpürür ve saçları temizleme işlemini başarıyla yerine getirir ancak günümüzde şampuanlardan beklentiler çok fazladır. Bitki özlerinin şampuanlara eklenmesiyle bunların saç ve saçlı deri üzerindeki etkilerinden faydalanmak istiyoruz. Bazı bitki özleri saç telleri üzerinde etki ederek daha parlak daha kolay taranan bir etki yaratırken, diğer bazı bitkilerde saç dökülmesi ve kepekle mücadeleye katkı sağlamaktadırlar. Mesela zeytinyağı, argan ve jojoba yağı saçta parlaklık ve tarama kolaylığı sağlar.

Papatya, ısırgan, sarımsak, zeytin yaprağı özü, duvar sarmaşığı, kabak çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği özü gibi bitki özleri ise saç dökülmesine karşı sıklıkla kullanılır. Kepekle mücadelede ise sarımsak, mentol, yeşil çay gibi bitki özleri kullanılabilir. Bitkisel şampuan denildiği zaman bitkisel içeriğin miktarı anlamlı bir seviyede yüksek olmalıdır, sadece formülü süslemek amacıyla katılan çok küçük miktardaki bitkisel içerik bir şampuana bitkisel özelliği katmaz. Burada amaç faydalı bitkinin saça ve saçlı deriye fayda sağlayacak kadar anlamlı bir miktarını formüle katmaktır. Ayrıca bitkiler seçilirken bilimsel literatür incelenmeli ve varsa klinik çalışmalardan faydalanılmalıdır. Şampuanların bitkisel iddiasında olması yeterli değildir ayrıca dermatolojik olarak test edilmiş olmalarına da dikkat edilmelidir.

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Sarımsak Saçlarınıza İyi Gelecek

Saç dökülmesine karşı etkili doğal çözüm arayanlar için kokusuz sarımsak şampuanı faydaları ve daha fazlası blog yazımızda!

Siyah Sarımsağın Saça Faydaları

Siyah sarımsağın saça faydaları ve siyah sarımsak hakkında tüm detaylar blog yazımızda!


Zeytinyağı Şampuanı ile Saç Bakımı

Doğanın nimetlerinden zeytinyağının saçlar üzerindeki besleyici etkisi ile yıpranmış saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Saçtaki nem oranını kontrol eden zeytinyağı şampuanı ile dolgun ve ışıldayıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Saçı Besleme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için en önemli adım, saçları iyi beslemektir. Peki saçlarımızın beslenmesi ne şekilde gerçekleşir? Saçlar nasıl beslenir ve biz bu konuda ne yapabiliriz? Saç kremi ile saçı beslemek yeterli midir?