Kuru Saç Derisi Ve Bakım Öneriler

Saç derisinin kurumasına sebep olabilecek birden fazla neden bulunmaktadır. Saç derisi kötü etkilere karşı savunmasızdır. Saça uygun olmayan şampuan ve saç bakım ürünleri bunun yanı sıra saç kurutma makinesinin yüksek ısıda kullanımı saç derisine zarar verici ve kurutucu etkiye sahip faktörlerdir. 

Kuru saç derisi belirtisi

Kuru saç, belirtildiği gibi nemsiz ve kurudur. Saçın yağ bezelerinin meydana getirdiği doğal yağı saçların daha sağlıklı, canlı ve parlak olarak olmasını sağlar. Saçta ki bu yağ saçın nemini kazanmasına neden olmaktadır.  

Kuru saç mat ve soluk bir görünüme sahiptir ve tarama sebebi ile de saçta çok fazla kırık meydana gelmektedir. Gözle görülür bir şekilde ortaya çıkan bu kırıklar zamanla kopar ve saçlarda çatal çatal bir görünüm etkisi yaratır. Kuru saça sahip kişilerde yağlanma problemi görülmemektedir. Böylece saçlarda canlılık ve parlaklık aranmaz. Kuru saçlı kişilerin saçlarında yağlanma sorunu olmaz. Kuru saç derisinin  en açık belirtisini saç uçlarında görmek mümkündür. 

Bakımı/Tedavisi

Kuru saça sahip kişilerin şampuanların yanı sıra özellikle de saçı onarım ve nemlendirici özelliğe sahip olan saç bakım ürünleri ile arası çok iyidir. Bunun yanı sıra saçın yıpranmasını önleyecek saç fırçaları tercih edilmelidir. Düzenli olarak bir rutin haline getirdikleri saç bakımı ile saçlarını daha sağlıklı bir hale getirebilmeleri mümkündür.