Kuru Saç Derisi Ve Çözümleri

Hassas ve Kuru Saç Derisi

Kaşıntı, kuruluk veya gerginlik hissi – her 4 kişiden 1’in de hassas bir kafa derisi vardır. Bu sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda kepeğe de yol açabilir. Burada kuru bir saç derisinin nasıl geliştiğini ve bunu nasıl önleyebileceğinizi anlatacağız.

Kuru Bir Saç Derisini Nasıl Tanırız?

Saç derisinin nem bariyeri hassas bir denge içindedir. Rahatsız edilirse kafa derisi kuruyabilir: deri gergin ve kaşıntılı olabilir. Nem kaybı, kuru kepek dahil olmak üzere kaşıntı, kızarıklık veya gerginlik hissine yol açabilir. 

Kuru Saç Derisi Neden Olur?

Sağlıklı bir kafa derisi sağlam bir lipit film ile çevrilidir. Bu nemi düzenler ve saç derisini korur. Bu lipid film bozulursa cilt nemini kaybeder ve kurur. Olası bir neden, saç derisini doğal dengesinden çıkarabilen sebum bezlerinin yetersiz üretimidir. Kuru, hassas bir saç derisi artık koruyucu işlevini yerine getiremez. Sonuç: Kaşıntı ve Kepek.

Kuru Saç Derisine Hangi Faktörler Neden Olur?

  • Genetik yatkınlık, kişinin kuru cilde yatkın olup olmadığını belirler.
  • Sıcaklığın kafa derisinin nemiçeriği üzerinde etkisi vardır (örneğin çok soğuk veya çok sıcak hava).
  • Yaşda olası bir faktördür; Örneğin, yaşlı insanlar genç insanlardan daha kuru bir cilde sahip olma eğilimindedir.
  • Stres, kuru cildin olası bir nedenidir.

Kuru Saç Derisi Nasıl Önlenir?

Kuru saç derisi ve kepek oluşumunu önlemek için tetikleyicileri azaltmak gerekir.

Ek olarak, doğru şampuanı seçmek çok önemlidir.

Doğru Şampuan: Özellikle kuru saç tipine uygun şampuanı seçmek, saç derisinin yenilenmesini destekler ve gözle görülür rahatsızlığı giderir.

Yanlış Şampuan: Yağ giderici kepek önleyici şampuanlar kuru bir saç derisi için çok agresiftir ve saç derisini kurutur. Bu genellikle sorunu daha da kötüleştirir. Kuru bir saç derisinden şikayetçiyseniz, saçınızı her gün yıkamamalısınız, çünkü bu lipid filmin daha da bozulmasına ve saç derinizin kurumasına neden olur.

Kuru Bir Saç Derisi için Şampuan

Bioblas Kolajen + Keratin şampuan içeriğindeki kolajen&keratin sayesinde saçın nem dengesini sağlar.  Özellikle kuru, hassas ve kaşıntılı saç derisi için uygundur. Saça yoğun nem ve parlaklık sağlar.Saçın yeniden yapılanmasını destekler.Esneklik kazandırır ve kırılmaları engeller.  Saça genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırarak onarılmasını ve güçlenmesini sağlar.