Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Sürekli ulaşılabilir olmak, fazla mesai, egzersiz ve yoğun programlar ve stres birçok insan için hayatının değişmez parçasıdır. Sürekli strese maruz kalmak sağlığımızı - ayrıca saç derisini ve saçı da - olumsuz etkileyebilir. Stresin ve ani şokların saçların beyazlamasına neden olabileceği bilinmektedir. Stres ayrıca saçın uzamasını da olumsuz etkileyebileceği gibi saç dökülmesini de tetikleyebilmektedir.

Stres saç dökülmesini neden etkiler?

Vücut, sürekli yüksek performans gösterilmesine stres hormonlarını serbest bırakarak tepki verir. Bunlar örneğin açlık hissini azaltır ve performansın gerçekleştirilmesi için yeterli kapasitenin mevcut olacağı şekilde vücudun enerji dengesini kontrol eder. Bu başlangıçta vücudun doğru tepkisi olsa da uzun vadede oldukça olumsuz bir etkisi vardır.

Doğal yenilenme de dahil olmak üzere hayatta kalmak için gerekli olmayan diğer tüm işlevler minimuma indirgenmiştir; buna diğer şeylerin yanı sıra saç köklerinin yenilenme kapasitesi de dahildir.

İlk kıvılcım, artan kortizol salınımına neden olan haberci madde CRH'den (kortikotropin salan hormon) gelir. Bilim adamları, bu stres hormonlarının saç uzaması üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermişlerdir.

Stresin saça etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kıl kökünün büyüme aşaması önemli ölçüde kısalır
  • Dinlenme evresi (telojen evresi) olarak adlandırılan evredeki saç oranı artar
  • Saç dökülmesi hızlanır

Sık görülen stres nedenleri

Yapılan bir araştırmaya göre; insanları etkileyen en büyük stres faktörleri incelenmiştir. İnsanlar en çok aşağıdaki faktörlere bağlı olarak strese girmektedirler:

  • Bir işi başarmak konusunda baskı görmek.
  • Boşanma, yakınların ölümü gibi nedenler.
  • İşini kaybetmek korkusu.
  • Hastalıklar, tıbbi müdahaleler.
  • Kişinin kendinden yüksek beklentileri olması.
  • Her zaman ulaşılabilir olmak zorunda olmak.

Bu nedenle, buna karşı aktif önlem alabilmek için kişisel stres tetikleyicilerinizi belirlemeniz önemlidir.

Kalıcı stres saç köklerini de etkilerse erken saç dökülmesine neden olur, bu durum etkilenenlerin çoğunda ek stresi tetikler. Bu nedenle stresin nedenleriyle mücadele etmek ve saç uzamasını teşvik etmek önemlidir.

Strese bağlı saç dökülmesini önlemenin en iyi yolu stresi en aza indirmektir. Bunun için ya stres tetikleyicilerinden kaçınılabilir - ki bu özellikle iş gibi dış stres faktörleri ile kolay olmamaktadır - ya da stres faktörlerine karşı bir denge bulunmalıdır.

Destek ve rahatlama, örneğin sosyal çevre, aile ve arkadaşlar, denge olarak bir hobi, spor veya sadece biraz dinlenme ve tembellik - stresi azaltmanıza yardımcı olan her şey tarafından sağlanabilir.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Karşı Bioblas

Kronik stres, saç dökülmesiyle bağlantılı olarak yaygın olarak bilinen bir sorundur. Bioblas arge departmanının geliştirdiği Patentli Bitkisel BioComplex B19 ekstraktının saç dökülmesine karşı etkili olduğu kanıtlandı.

Bioblas şampuanla günlük saç yıkaması, saç büyümesini etkili bir şekilde destekler ve ayrıca saç büyüme evrelerini uzatır. İki dakikalık bir uygulama süresinden sonra Biocomplex B19 ekstraktı saç köküne nüfuz eder. Böylece saç köklerine optimum enerji sağlanır.