Kepek Ve Kepek Çözümleri

Kepeğin Nedenleri

Derinin dış yüzeyinden dökülen ölü hücreler kepek olarak tanımlanmaktadır. Yaygın bir kronik kafa derisi üzerinde pullanan deri kepek olarak ifade edilir. Normal şartlarda kendini yenileyen insan derisi yüzeyinde yer alan ölü hücreler altta ki yeni hücreler tarafından atılır. Kepek probleminde bu süreç hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı gerçekleştiğinden, bu hücreler gözle görülebilir hal alabilirler.

Kepek oluşmasında diğer bir önemli faktör ise, uzun zaman yıkanmayan yağlı saçlardır. Kepek hem içsel hem de dışsal nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Yetersiz bakım, hormonal bozukluklar, aşırı terleme, çeşitli sağlık sorunları ve yetersiz cilt bakımından kaynaklanmaktadır. Gerekli olan mineral ve vitamin eksikliğinden dolayı da kepek oluşumu gözlenebilmektedir. 

Kepek oluşumu ne zaman başlar

Kepek sorunu genellikle ergenlikle birlikte başlar ve 20’li yaşlarda en yüksek noktaya ulaşır. Bunun nedeni, Kepeğin ortaya çıkmasında ana nedenler biri de değişen hormonlar nedeniyle daha fazla yağ üretilmesidir. 

Kepekten Nasıl Kurtuluruz? 

  • Kepek soruna güneş ışığında bulunan D vitamini saçlara iyi gelecektir. Bunun için sabahın erken saatlerinde güneşe çıkmak saçlara iyi gelecektir.  
  • Saç şekillendiriciler- sık sık saçları düzleştirmek ve fön-  saç diplerine zarar vererek kepek oluşumunu desteklemektedir. 
  • Kepeğin önlenmesinde yeterli miktarda çinko almak çok önemlidir. Bunun için vitamin, protein ve mineral ağırlıklı beslenme şekli tercih edilmelidir.
  • Saç temizliği kepek oluşumunu önlediği için çok önemli olduğundan düzenli olarak temizliği sağlanmadığı takdirde zararlı kimyasallar ve toz saç derinize nüfus ederek  kepeğe neden olacaktır.
  • Yoğun çalışma temposu ve gerginlik kepek oluşumunun en önemli etkenlerindendir. Uzak durulduğu takdirde kepek oluşumu en aza indirilecektir.
  • Saçların doğal şampuanlarlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Fazla miktarda kimyasal içeren şampuanlardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Kış aylarında hava fazla kuru olduğu için saçlara ekstra özen göstermek gerekmektedir. Havanın kuruluğu sebebi ile saç diplerine doğal içerikli yağlar ile masaj uygulayabilir ve bakım yapabilirsiniz.
  • Dikkatli ve düzenli beslenmek kepek oluşumunu engellemek için önemli bir faktördür.