Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Prof. Dr. Murat Türkoğlu

Normal sağlıklı kişilerde kafadaki saçların en az %85’i uzama fazındadır. Geri kalan yüzde 15 dinlenme ve dökülme fazında olabilir. Çok değişik fizyolojik ve patolojik nedenlere bağlı olarak onlarca çeşit saç dökülmesi tanımlanmıştır. Saç dökülmesinin tıbbi ismi “alopesi” dir. Saç dökülmesinin az veya çok olmasına nasıl karar verilir? Kafasında 100-150 bin adet saç teli bulunan bir kişi günde telojen fazdan kendiliğinde 100 kadar saç kaybedebilir. Buna normal saç dökülmesi diyoruz. Ancak, bölgesel olarak bir seyrelme ve hatta tamamen dökülme veya saçlarınızı çektiğinizde demet olarak elinizde kalması gibi bir durum olursa buna yoğun dökülme diyebiliriz. Bunu şöyle test edebiliriz: İki parmak arasında en az 60 adet saç teli alınır ve nazikçe çekilirse, elinizde 6 adet veya daha fazla saç kalırsa bu yoğun bir dökülmeye işaret eder. Örneğin doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesi bir çeşit yoğun dökülmedir. Yoğun dökülmenin bilimsel adı Telogen effluvium’dur. Bu çok değişik nedenlere bağlı olabilir ama doğum sonrası saç dökülmesi bu gruba girer. Vücudun savunma sistemindeki zayıflıklar sonucu saç köklerine saldırması ve onları uzamaktan alıkoyması da bir çeşit bölgesel yoğun dökülme sebebi olabilir. Bu durum immün sistemin düzelmesiyle son bulur ve normal saç uzaması devam eder, ancak kıl foliküllerini tutan ve geri dönüşü olmayan saç dökülmeleri de vardır. Kanser ilaçlarının saç uzamasını durdurması ve tümden bir dökülmeye neden olması da bu grupta sayılmalıdır. Kemoterapinin sonlanmasıyla saçlar tekrar uzar. Bu durumlarla karşılaştığımızda bir hekime başvurmak, kandaki tiroid hormonları, demir, B12 vitamini gibi parametrelerin kontrol edilmesi faydalı olur. Bu süreçte ağız yoluyla vitamin-mineral desteği almak, proteince zengin beslenmek, saçları nazikçe yıkamak ve tercihen saç dökülmesine karşı özel olarak formüle edilmiş bitkisel bazlı şampuan kullanmak yapılabilecek işler arasındadır. Nedeni ne olursa olsun yoğun saç dökülmesi yaşayan bir kişi mutlaka dermatolojik bir değerlendirmeden geçmelidir.

 

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülme türlerinden biri olan "Erkek tipi saç dökülmesi" için "Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoğun Saç Dökülmesine Etkili Şampuan Çözümleri

Yoğun saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülme karşıtı şampuan önerisi ile yoğun saç dökülmesi sorununa çözüm!

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesini önleyen şampuan blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Aradığınız tüm cevaplar blog yazımızda!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?