Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda görülebilen erkek tipi saç dökülmesi, ‘Androgenetik alopesi’ olarak da bilinen genetiğe bağlı saç dökülmesi şeklinde tanımlanabilir. Saç dökülmesi problemleri, kadınlarda da sıklıkla rastlanan sorunlar arasındadır

Kadınlarda görülebilen erkek tipi saç dökülmesi, ‘Androgenetik alopesi’ olarak da bilinen genetiğe bağlı saç dökülmesi şeklinde tanımlanabilir. Saç dökülmesi problemleri, kadınlarda da sıklıkla rastlanan sorunlar arasındadır. Saç dökülmeleri, kişisel ve çevresel birçok faktöre bağlı olarak gerçekleşebilir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sebeplerinin başında ise hormonal düzensizlikler ve genetik faktörler gelir. DNA yapısındaki anormal durumlar, genetik saç dökülmesine ve hormon seviyesindeki androjen artışı anlamına gelebilir. Tüm bunların yanında saç dökülmeleri mevsim geçişlerine, kişisel faktörlere, beslenme bozukluklarına, gebeliğe hatta ilaç kullanımına bağlı olarak bile görülebilir. Bu durum, doğru tedavi yöntemleri ve doğru saç dökülmesine karşı şampuan ile üstesinden gelinebilir bir sorundur.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin ana sebebi, kalıtımsal yatkınlık olarak tanımlanabilir. Erkek tipi saç dökülmeleri, kadınlarda genellikle menopoz sonrasında daha sık rastlanır. Kadınlık hormonlarının azalmasıyla devam eden bu durum, 65 yaş sonrasında da ilerleme gösterebilir. Erkek tipi saç dökülmesi, zaman içerisinde ilerleme gösteren bir rahatsızlıktır.

Vücutta artan DHA (dihidrotestesteron) hormonu kıl köküne direkt olarak etki eder. Bu etki kıl kökünün zayıflamasına, kısalmasına, incelmesine ve kıl renginin açılarak tüy görünümü almasına neden olabilir. Saç folikülleri küçülür ve bir süre sonra zayıflar, saç telleri de daha kolay kırılır bir hale gelir. İyice güçsüzleşen saç kökü, zamanla tamamen kaybolur ve kalıcı kelleşme bu şekilde meydana gelir.

İlerleyen yaşla birlikte kadın hormonlarındaki düşüş, erkek hormonu olan testosteronun ön plana çıkmasına neden olabilir. Bu durum da erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir. Genel olarak bakıldığında kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi görülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerin hangisinin erkek tipi saç dökülmesine neden olduğunu anlamak için alanında uzman bir dermatolog tarafından değerlendirme gereklidir. Sorunun tespitinden sonra da kişilere uygun nitelikte tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmeleri sebepleri;

 • Kalıtımsal özellikler 
 • Hormon problemleri
 • Mevsimsel geçişler
 • Yetersiz beslenme alışkanlıkları
 • Mineral ve vitamin eksikliği
 • Uygulanan yanlış diyet programları
 • Testosteron duyarlılığı ve testosteron yüksekliği
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Cilt hastalıkları
 • Sistemik hastalıklar
 • Yoğun stres ve depresyon
 • Hamilelik

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler, saç dökülmesine karşı şampuanlar ile saç sağlığına destek sağlayabilirler. Bioblas’ın tamamen bitkisel içerikli saç dökülmesini engelleyen şampuan ürünlerini web sitesi üzerinden incelemek için https://bioblas.com/sac-tipine-gore-cozumler/dokulen-saclar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gerçek Dökülme ve Koparak Dökülme Arasındaki Fark

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, sorunun asıl tespitini doğru şekilde yapmalıdır. Bu noktada sorulması gereken iki farklı soru bulunur. Saçlar koparak mı dökülüyor, yoksa gerçek saç dökülmesi mi yaşanıyor?

Saç Dökülmesini Önlemek Mümkün mü?

Günlük yaşamın temposu, değişken hava koşulları, sağlıksız beslenme biçimleri ve stres gibi bazı etkenler, saçların zamanla canlılığını yitirmesine ve koparak dökülmesine yol açabilecek nedenler arasında bulunur.

Yoğun Saç Dökülmesi Neyin İşareti?

Sağlıklı saçlar ve bakımlı bir görünüm için kişinin kendini iyi hissetmesi oldukça önem taşır. Fakat beslenme alışkanlıkları, yanlış ürün kullanımı, stres ve çeşitli hastalıklar gibi birçok etken saç  dökülmelerine sebep olabilir. Yoğun miktarda dökülen saçlar, estetik görünümün yanında kişilerin psikolojisini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda doğum sonrası ilk 2 – 6 ay arasında gözle görülür saç dökülmesi normal sayılabilir. Fakat bu durum, her kadın için aynı düzeyde değildir. Tüm kadınlar doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşamayabilir.

Saç Dökülmesi Yaşayanların Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?

Saç Dökülmesi Yaşayanların Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?Saçlar dış görüntümüzü oluşturan önemli parçalardan bir tanesidir. Saç dökülmesi, saçların en yaygın problemi olarak görülebilir. Saç dökülmesi; beslenme, stres ve genetik olmak üzere çeşitli iç etkenlerden, yanlış ürün kullanımı ve mevsim değişiklikleri gibi dış etkenlerden meydana gelebilmektedir. 

Yoğun Saç Dökülmesini Mutlaka Önemseyin!

Saç dökülmesi, kişilerde çok yaygın bir şekilde ve birçok farklı sebepten dolayı görülebilen bir saç problemidir.  Saçların dökülme nedeninin tespit edilmesi, saç dökülmesine etkili çözümler bulabilmek için büyük öneme sahiptir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuanlar Efsane mi Gerçek mi?

Saç dökülmesine karşı üretilen şampuanların vaatleri gerçek mi? Bu şampuanlar gerçekten saç dökülmesini engelliyor mu? Detaylar içeriğimizde!

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

Saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak hem kadınlar hem de erkekler arasında sıkça rastlanan bir sorundur.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Fiziksel Etkiler

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Saç dökülmesine sebep olan birçok etken vardır, bu nedenlerden bazıları stres gibi psikoloji kaynaklı olurken, bazıları da var olan diğer rahatsızlıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Yağlı ve Dökülen Saçlar İçin Saç Bakım Rutini

Çabuk yağlanan ve dökülen saçlar hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemidir. Saçların yağlanmasının ve dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir. Stres, hava koşulları, yanlış beslenme, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, yaş, cinsiyet gibi birçok faktör saçın dökülmesine ve yağlanmasına yol açar.

Erkeklerde Yoğun Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İki tür saç dökülmesi vardır. Bu türlerden birisi erkek tipi saç dökülmesidir erkek tipi saç dökülmesi kelliğin tepe noktasından başlamasıdır. Erkeklerde kellik genellikle genetik olarak görünse de bazı kişilerde çevresel ve ruhsal faktörler de yoğun saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Sonbaharda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçların, kadınlar için ayrı bir önemi ve değeri vardır. Saçlar, kişilerin görünüşlerinin anında değiştirerek daha havalı ve şık görünmelerine imkan tanır. Saçlar sadece kadınlar için değil erkekler içinde oldukça önemlidir.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Gerçek Saç Dökülmesine Karşı Sarımsaklı Şampuan

Saç dökülmesine karşı en faydalı yöntemlerden biri sarımsaklı şampuan kullanımı hakkındaki detayları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Yoğun Saç Dökülmesine Etkili Şampuan Çözümleri

Yoğun saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülme karşıtı şampuan önerisi ile yoğun saç dökülmesi sorununa çözüm!

Yağlı Saç Derisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağlı saç derisi neden oluşur, saçlarda yağlanmaya karşı bakım nasıl yapılır? Yağlı saçlar için bakım şampuanı blog yazımızda!

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesini önleyen şampuan blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Aradığınız tüm cevaplar blog yazımızda!

Saç dökülmesine karşı büyük yenilik, BIOBLAS PROCIYANIDIN Şampuan

BIOBLAS dünyanın en güçlü antioksidanlarından Prociyanidin ve phytovitamin&mineral katkılı bitkisel serum ile yenilendi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen Prociyanidin serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak, sağlıklı saç gelişimini destekler saçın zamanla kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden kazandırıyor.

Saç yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkide bulunarak saçların büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.
...

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Saç Dökülmesine Karşı Serum Kullanılmalı mı?

Saç serumları, saçlara sağladığı yararlar açısından oldukça önemli ürünlerdir. Saç dökülmesine karşı serumlar, yalnızca dökülme karşıtı etkiler sunmaz; saçları yumuşatır, parlaklık kazandırır, kabarmayı engeller ve çevresel faktörlere karşı kalkan görevi görür. Tüm bunların yanında kullanımı oldukça kolay olan bu ürünlerde dikkat edilmesi gereken tek nokta, bitkisel içerikli olmalarıdır.