Gerçek Dökülme ve Koparak Dökülme Arasındaki Fark

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, sorunun asıl tespitini doğru şekilde yapmalıdır. Bu noktada sorulması gereken iki farklı soru bulunur. Saçlar koparak mı dökülüyor, yoksa gerçek saç dökülmesi mi yaşanıyor?

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, sorunun asıl tespitini doğru şekilde yapmalıdır. Bu noktada sorulması gereken iki farklı soru bulunur. Saçlar koparak mı dökülüyor, yoksa gerçek saç dökülmesi mi yaşanıyor?

Koparak dökülen saçlar, genellikle yanlış bakım rutinleri ya da saç bakım ürünleri kullanılması sonucunda zayıflayıp ve yıpranıp ortasından ya da saç uçlarından kırılarak kopması şeklinde tanımlanabilir. Gerçek saç dökülmesi ise saçların yeterince beslenemeyip, saçların kökünden itibaren dökülmesi anlamına gelir. Birçok saç dökülmesine karşı geliştirilen şampuan çeşitleri saçı besleyebilir ancak saçların dökülmesine engel olamayabilir.

Uzmanlara göre yetişkin bireylerde günlük olarak 100-150 tel saç dökülmesi normal karşılanır. Ancak saçların normalden fazla dökülme sorunu varsa, saç yapısı her geçen gün daha cansız ve soluk görünüyorsa saç dökülme problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Koparak ya da gerçek saç dökülme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Hormonal Değişiklikler

Doğum, hamilelik ve menopoz gibi vücudun hormon seviyelerinin ciddi anlamda değiştiği durumlarda hormonal kaynaklı koparak saç dökülmeleri yaşanabilir.

Stres

Stres problemi, cildin ve saçların en büyük düşmanlarından biridir. Yetersiz uyku, gergin bir yaşam ve stres dolu günler, saçların dökülmesine etki eden nedenler arasında sayılabilir.

Mevsim Geçişleri

Hava şartlarında yaşanan değişimler, vücut üzerinde ve saçlarda farklı etkilere neden olabilir. Mevsim geçişlerinin sona ermesiyle saç dökülmelerinin daha da azaldığı gözlemlenebilir.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Saç yapısını destekleyen ve vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenlerin eksikliği durumunda saçlarda yoğun bir şekilde koparak dökülme görülebilir.

Saç dökülmelerine karşı alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçları tararken nazikçe uygulama yapmak ve saç yapısına uygun fırçalar kullanmak
  • Saçları belirli aralıklarla saç derisine masaj yapılarak taramak
  • Saçları yüksek ısılarda yıkamak yerine ılık ya da soğuk suyu tercih etmek
  • Saç derisine ve saç tellerine ihtiyacı olan bakımı sunabilmek amacıyla düzenli olarak saç bakım rutinleri uygulamak. Etkili bir çözüm için Bioblas web sitesini ziyaret edebilir, saçlarınıza uygun olan bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz!
  • Saçları yüksek ısıya karşı korumak amacıyla mutlaka saç tellerini koruyacak ürünleri kullanmak

 

Yoğun Saç Dökülmesi Neyin İşareti?

Sağlıklı saçlar ve bakımlı bir görünüm için kişinin kendini iyi hissetmesi oldukça önem taşır. Fakat beslenme alışkanlıkları, yanlış ürün kullanımı, stres ve çeşitli hastalıklar gibi birçok etken saç  dökülmelerine sebep olabilir. Yoğun miktarda dökülen saçlar, estetik görünümün yanında kişilerin psikolojisini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda doğum sonrası ilk 2 – 6 ay arasında gözle görülür saç dökülmesi normal sayılabilir. Fakat bu durum, her kadın için aynı düzeyde değildir. Tüm kadınlar doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşamayabilir.

Yoğun Saç Dökülmesini Mutlaka Önemseyin!

Saç dökülmesi, kişilerde çok yaygın bir şekilde ve birçok farklı sebepten dolayı görülebilen bir saç problemidir.  Saçların dökülme nedeninin tespit edilmesi, saç dökülmesine etkili çözümler bulabilmek için büyük öneme sahiptir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuanlar Efsane mi Gerçek mi?

Saç dökülmesine karşı üretilen şampuanların vaatleri gerçek mi? Bu şampuanlar gerçekten saç dökülmesini engelliyor mu? Detaylar içeriğimizde!

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

Saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak hem kadınlar hem de erkekler arasında sıkça rastlanan bir sorundur.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Fiziksel Etkiler

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Saç dökülmesine sebep olan birçok etken vardır, bu nedenlerden bazıları stres gibi psikoloji kaynaklı olurken, bazıları da var olan diğer rahatsızlıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Yağlı ve Dökülen Saçlar İçin Saç Bakım Rutini

Çabuk yağlanan ve dökülen saçlar hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemidir. Saçların yağlanmasının ve dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir. Stres, hava koşulları, yanlış beslenme, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, yaş, cinsiyet gibi birçok faktör saçın dökülmesine ve yağlanmasına yol açar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Sonbaharda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçların, kadınlar için ayrı bir önemi ve değeri vardır. Saçlar, kişilerin görünüşlerinin anında değiştirerek daha havalı ve şık görünmelerine imkan tanır. Saçlar sadece kadınlar için değil erkekler içinde oldukça önemlidir.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Gerçek Saç Dökülmesine Karşı Sarımsaklı Şampuan

Saç dökülmesine karşı en faydalı yöntemlerden biri sarımsaklı şampuan kullanımı hakkındaki detayları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Yoğun Saç Dökülmesine Etkili Şampuan Çözümleri

Yoğun saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülme karşıtı şampuan önerisi ile yoğun saç dökülmesi sorununa çözüm!

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesini önleyen şampuan blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi

Normal sağlıklı insanlarda kafa bölgesindeki saçların en az % 80-85'i uzama fazında olmalıdır. Dinlenme ve dökülme fazında % 15 gibi bir oran yer alır. Ancak dermatolojik hastalıklar, hormonal bozukluklar ve bazı ilaçlarlar bu oranları değiştirebilir.

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.