Gerçek Dökülme ve Koparak Dökülme Arasındaki Fark

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, sorunun asıl tespitini doğru şekilde yapmalıdır. Bu noktada sorulması gereken iki farklı soru bulunur. Saçlar koparak mı dökülüyor, yoksa gerçek saç dökülmesi mi yaşanıyor?

Koparak dökülen saçlar, genellikle yanlış bakım rutinleri ya da saç bakım ürünleri kullanılması sonucunda zayıflayıp ve yıpranıp ortasından ya da saç uçlarından kırılarak kopması şeklinde tanımlanabilir. Gerçek saç dökülmesi ise saçların yeterince beslenemeyip, saçların kökünden itibaren dökülmesi anlamına gelir. Birçok saç dökülmesine karşı geliştirilen şampuan çeşitleri saçı besleyebilir ancak saçların dökülmesine engel olamayabilir.

Uzmanlara göre yetişkin bireylerde günlük olarak 100-150 tel saç dökülmesi normal karşılanır. Ancak saçların normalden fazla dökülme sorunu varsa, saç yapısı her geçen gün daha cansız ve soluk görünüyorsa saç dökülme problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Koparak ya da gerçek saç dökülme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Hormonal Değişiklikler

Doğum, hamilelik ve menopoz gibi vücudun hormon seviyelerinin ciddi anlamda değiştiği durumlarda hormonal kaynaklı koparak saç dökülmeleri yaşanabilir.

Stres

Stres problemi, cildin ve saçların en büyük düşmanlarından biridir. Yetersiz uyku, gergin bir yaşam ve stres dolu günler, saçların dökülmesine etki eden nedenler arasında sayılabilir.

Mevsim Geçişleri

Hava şartlarında yaşanan değişimler, vücut üzerinde ve saçlarda farklı etkilere neden olabilir. Mevsim geçişlerinin sona ermesiyle saç dökülmelerinin daha da azaldığı gözlemlenebilir.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Saç yapısını destekleyen ve vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenlerin eksikliği durumunda saçlarda yoğun bir şekilde koparak dökülme görülebilir.

Saç dökülmelerine karşı alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçları tararken nazikçe uygulama yapmak ve saç yapısına uygun fırçalar kullanmak
  • Saçları belirli aralıklarla saç derisine masaj yapılarak taramak
  • Saçları yüksek ısılarda yıkamak yerine ılık ya da soğuk suyu tercih etmek
  • Saç derisine ve saç tellerine ihtiyacı olan bakımı sunabilmek amacıyla düzenli olarak saç bakım rutinleri uygulamak. Etkili bir çözüm için Bioblas web sitesini ziyaret edebilir, saçlarınıza uygun olan bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz!
  • Saçları yüksek ısıya karşı korumak amacıyla mutlaka saç tellerini koruyacak ürünleri kullanmak

 

Yoğun Saç Dökülmesi Neyin İşareti?

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Yoğun Saç Dökülmesini Mutlaka Önemseyin!

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Kullanımı

Yağlı ve Dökülen Saçlar İçin Saç Bakım Rutini

Sonbaharda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Aşırı Saç Dökülmesi Nedir? Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normaldir?

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Sarımsaklı Şampuanın Faydaları Nelerdir?

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı? Saç Büyümesini Destekleyecek 5 İpucu

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi