Yağlı Saç Derisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağlı saç derisi neden oluşur, saçlarda yağlanmaya karşı bakım nasıl yapılır? Yağlı saçlar için bakım şampuanı blog yazımızda!

Saçlarınız hormon bozukluğu veya aşırı yağlı beslenmenizle birlikte yağlanır. Genetik olarak yağ bezleriniz daha çok çalışıyor olabilir. Böylece saçlarınız daha kısa sürede yağlanır. Siz de yağlı saçlar için şampuan kullanarak fazla sebum üretimini dengelersiniz.  Özellikle yağlı saç derisi için tercih edilecek olan şampuanları özenli bir şekilde seçmeliyiz.

Saça sıkça dokunmak, saçlarını sürekli dipten taramak, saç kremini diplere uygulamakla yağlı saç derisi oluşur. Sert içerikli saç şekillendirici, saç spreyi kullanmak saçlarınızın daha kısa sürede yağlanmasına neden olur.

Saçlarınız için kuru şampuan kullanabilirsiniz. Fakat bazı kuru şampuanlarda saçlarda beyaz kalıntı bırakır. Avantajı ise duş alacak vaktiniz yoksa kuru şampuan imdadınıza yetişir. Günümüz koşullarında etkili bir düzeyde yağlanma karşıtı şampuan ürünlerinin mevcut olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Yağlanma Karşıtı Şampuan

Isırgan otu, bıttım yağı gibi içerikler yağlanmaya karşı şampuan içerikleridir. Yağlı saçlar yalnızca görünümünüzü bozmaz. Ağırlaşan saçlar sizi de rahatsız eder. Sebum üretimini dengelemek ve saçı hafifletmek için yağlı saç derisi için şampuan tercih edilir.

Spor sonrası saçta kalan ter hem yağlanmayı hızlandırır hem de kepek yapar. Mutlaka spor sonrası yağlı saç karşıtı şampuan ile duş almalısınız. Bu, saç ve vücut sağlınız için gereklidir.

Özellikle yağlı saçlar için bakım şampuanı seçerken şampuanın rengine dikkat edin. Açık renkli şampuanlar, şeffafa yakın görünümde olanlar, hafif içerikli şampuanlardır. Saçları yıpratmazlar.

Yağlı Saçların Bakımı

Yağlı saçlar yıkanırken dipten uca doğru şampuanlanmalıdır. Saçlardaki yağ sebebiyle ilk şampuanlamada köpürme olmayabilir. Şampuan sonrası saç kremi uygulanırken asla saç diplerine temas ettirilmemelidir. Çünkü bu zaten artmış olan sebum dengesini daha kötü yapacaktır.

Saçları havalandırmak önemlidir. Özellikle yağlı saç derisi olan kişiler saçlarını toplamaktan kaçınmalıdır. Saçlarınızı sık taramayınız. Bu yağ bezlerini uyarır ve saçınız daha çok yağlanır. Gün içinde birkaç kez taramanız gerekirse yalnız saç uçlarınızı tarayın! Özellikle Bioblas markasının şampuanlarının yağlı saçlarda başarılı sonuçlar ortaya koydukları bilinmektedir.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Saça Doğal Bakım

Hangi yağlar saça iyi gelir ve bu yağların özellikleri nelerdir?

Argan Yağının Saça Faydaları

Natürel bakımın en sık tercih edilen ürünü argan yağının saça kazandırdığı sağlıklı ve doğal görünümün sırrı nedir?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlar, normal düz saçlara göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Hem bakımı hem de taranması biraz daha yorucu olabilir. Sağlıklı ve güzel bir görünüm için kıvırcık saç bakımına dair bilmeniz gerekenler!

Zeytinyağı Şampuanı ile Saç Bakımı

Doğanın nimetlerinden zeytinyağının saçlar üzerindeki besleyici etkisi ile yıpranmış saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Saçtaki nem oranını kontrol eden zeytinyağı şampuanı ile dolgun ve ışıldayıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Işıltılı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Doğal yollardan besin kaynakları ile elde edebileceğiniz ışıltılı saçlara, Bioblas'ın saç bakım ürünleri ile de hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz. Parlak saçlar için ne yapmalı diye düşünmeden tavsiyelerimize göz atın.

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kremi Kullanımı

Saçlar dış görünüşümüzün en önemli parçası. Bu nedenle saç ve saç sağlığında yaşanan problemlerin doğrudan psikolojik bozukluklara yol açtığı, iş ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği görülür. Kadın erkek pek çok kişi saçlarına farklı bir şekil vererek dış görünüşünü tamamlamak ya da değiştirmek ister...

Boyalı Saçlar için Şampuan Önerileri

Saç boyası içindeki kimyasallar nedeniyle saçlar için çok yıpratıcıdır. Çoğunlukla oryal denilen ve saça ağır hasar veren madde ile saç rengi açılır ve bu saçlar için oldukça zararlı ve yıpratıcı bir maddedir. Boyaya maruz kalıp kırılan, yıpranan ve yanan saçlar için onarıcı bakım yaptırılmalıdır. Şampuan seçerken güçlendirici ve onarıcı etkili özel bakım şampuanları tercih edilmeli.

Saça İyi Gelen 7 Bitki

Saçlar çabuk yıpranır ve bu nedenle sağlıklı görünmesi adına iyi bakılması gerekir. Saçların daha canlı ve dolgun görünmesi için doğal yollara başvurmak mantıklıdır. Peki, saça iyi gelen bitkiler hangileridir? Birlikte inceleyelim.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Şampuanın saç tipine göre seçilmesi oldukça önemlidir. Kuru, yağlı, normal ve karma saç tiplerine göre uygun olarak farklı ürünler üretilmektedir. Peki, hangi saç tipine hangi şampuan uygundur? Birlikte inceleyelim.

Kırık Saç Uçları ile Mücadele

Saçlarınızı kestirmek istemiyor ve saç kırıklarınıza çözüm mü bulmak istiyorsunuz. O zaman vereceğimiz tavsiyelere uyarak kırık saç uçlarınıza elveda diyin.
Öncelikle kırık saç uçları neden oluşur bunlardan bahsedelim; saçların kuru olması, kalitesiz şampuanlar, saça ısı uygulamak (fön, maşa gibi), saçı kurutmak ve kimyasal bakımlar saçları yıpratarak kurutur. Dolayısıyla saçlarımızda kuruluk ve kırıklıktan ötürü kötü bir görüntü oluşur.