Bioblas’tan FAYDALI BİLGİLER

Saçlarda Mevsimsel Uzama ve Dökülme Bilmecesi

Mevsimsel saç dökülmesi ve uzaması hakkında bilimsel açıklamalar için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Saçlarda Mevsimsel Uzama ve Dökülme Bilmecesi

Prof. Dr. Murat Türkoğlu

Saçların uzama dökülme döngüsü "anajen-telojen" olarak adlandırılır. Normal sağlıklı insanlarda kafadaki saçların en az % 80-85'i uzama fazında olmaktadır. Dinlenme ve dökülme fazında % 15 gibi bir oran yer alır. Ancak dermatolojik hastalıklar, hormonal bozukluklar ve bazı ilaçlarlar bu oranları değiştirebilir. İnsanlarda saçlar yılın mevsimlerine göre de farklı uzama-dökülme oranlarına sahip olabilirler. Buna mevsim değişikliği saç dökülmesi diyebiliriz. Saçlar sonbahar aylarında daha yavaş uzama ve daha yüksek bir yüzde ile telojen fazında,  ilkbahar ve erken yaz döneminde ise canlanmayla birlikte anajen fazdaki saçlarda artış gözlenmiştir.

Saçların en hızlı büyüme döneminde olduğu aylar Mart-Haziran arasıdır, foliküller Ekim-Aralık döneminde daha fazla bir oranda dinlenme-dökülme (Telojen) döneminde olurlar. Saç ve sakallarda gözlenen bu mevsimsel değişim kış aylarında azalan metabolizma hızına bağlanabilir. Metabolizma hızı neden azalmaktadır ? Bunun iki ayrı nedeni olabilir: İnsan toplumları modern zamanlara gelene kadar tropik bölgeler hariç olmak koşuluyla kış aylarında çok kısıtlı bir diyetle yetinmek zorunda kalmıştır. Yazın elde ettikleri tahıllar sebzeler ve meyveler ve konserve yaptıkları gıdalar dışında kış döneminde protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça yetersiz koşullar bulunmaktadır. İnsan vücudu bu duruma uyum sağlamak bakımından kış aylarında metabolizmasını yavaşlatıyor olabilir. Bir diğer faktör kuzey yarım kürede kış döneminde gecelerin uzun gündüzlerin kısalmasıdır. Güneş ışığından daha az faydalanılması metabolizmayı yavaşlatmakta ve dinlenme döngüsünü teşvik etmektedir. Bu iki faktör bir arada olunca saç ve sakallarda yavaş uzama söz konusu olur. Günümüzde modern hayatta kış aylarında bir gıda eksikliği oluşmamaktadır ancak yine de gündüzlerin kısa gecelerin uzun olması metabolizma üzerinde bir etki yapmaktadır. 

Saç dökülmesine karşı büyük yenilik, BIOBLAS PROCIYANIDIN Şampuan

BIOBLAS dünyanın en güçlü antioksidanlarından Prociyanidin ve phytovitamin&mineral katkılı bitkisel serum ile yenilendi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen Prociyanidin serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak, sağlıklı saç gelişimini destekler saçın zamanla kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden kazandırıyor.

Saç yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkide bulunarak saçların büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.
...

Saç Bakımında Keratin ve Kolajen Desteği

Saç sağlığını ve canlılığını korumak son yıllarda çok daha zor olmaya başladı. Yediğimiz besinlerden yeterli vitamini alamamamız, çevresel faktörler, saça uygulanan ısı işlemleri, yanlış ürün kullanımı, yoğun çalışma temposu ve gerginlik gibi pek çok nedenle saçlarımız yıpranır ve önlemini almazsak da çeşitli saç problemleri yaşamaya başlarız.

Organik Şampuan Hakkında Her Şey

Organik şampuan, doğal bitkiler ve organik ekstreler kullanılarak elde edilen, buna ilaveten temizleyici, köpürtücü, yumuşatıcı ve raf ömrünü uzatıcı baz kimyasallarına sahip şampuan türüdür. Bu tip şampuanların organik sertifikasına sahip olması gerekir. Genel olarak bu tip şampuanların ambalajında organik olma yüzdeleri belirtilir. %60 ile %100 arası değere sahip olan şampuanlar organik şampuan sınıfına girmektedir. 

Saçı Besleme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için en önemli adım, saçları iyi beslemektir. Peki saçlarımızın beslenmesi ne şekilde gerçekleşir? Saçlar nasıl beslenir ve biz bu konuda ne yapabiliriz? Saç kremi ile saçı beslemek yeterli midir?

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı Önerileri

Her saç tipinin birbirinden farklı özellikleri bulunur. Yağlı saç bakımı ise hem saçların yağlanmasını engellemek ve sonrasında saçları sağlıklı bir halde tutmak için iki ayrı bölümden oluşur.