Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda doğum sonrası ilk 2 – 6 ay arasında gözle görülür saç dökülmesi normal sayılabilir. Fakat bu durum, her kadın için aynı düzeyde değildir. Tüm kadınlar doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşamayabilir.

Kadınlarda doğum sonrası ilk 2 – 6 ay arasında gözle görülür saç dökülmesi normal sayılabilir. Fakat bu durum, her kadın için aynı düzeyde değildir. Tüm kadınlar doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşamayabilir. Bazıları ilk doğumda saç dökülme şikâyeti yaşarken, diğer doğumlarında bu problemle karşılaşmayabilir. Bu durum, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Hamilelik süresinde vücudun östrojen ve progestoren seviyelerinde yükselme yaşanır. Bu durum da saçların daha kalın, parlak teller oluşturmasını ve büyümenin hızlanmasını sağlar. Fakat hamilelik sonrasında yaşanan saç dökülmesi hem hormonal hem de stres kaynaklı olabilir. Hormonların değişmesiyle vücutta yaşanan psikolojik etkilerin, farklı ve alışılmadık bir döneme alışma sürecinin doğum sonrası saç dökülmesine birtakım etkileri olabilir. Hamilelik sonrası vücutta değişen tüm dengelerle birlikte, tiroit bezinin ve demir eksikliğinin de saç büyümesine etki ettiği söylenebilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi kişiye bağlı değişiklik göstermesiyle birlikte genellikle geçici özelliktedir. Birçok kadında saç dökülmeleri, birkaç ay sonra sona erebilir. Saç büyüme rutini yaklaşık 6 yıl içerisinde normale döner. Bazı kadınlarda ise saç dökülme problemi, hamilelikten sonra 1 sene süreyle devam edebilir. Kişilerde saç dökülme ciddi oranda yaşanıyor ve süreç 1 yıldan fazla süredir devam ediyorsa, mutlaka uzman bir hekim ile görüşmek gereklidir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik sonrasında dökülen saçların normal büyüme rutinine geri dönmesini beklerken bazı püf noktalara dikkat edilebilir ve böylelikle saç dökülmelerinin etkisini bir nebze azaltabilirsiniz. Bunlar;

  • Doğal içerikli, bitkisel, saçları besleyen saç şampuanları ve bakım kremleri kullanılabilir. Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan, kimyasal içerikli olmayan saçlara zarar vermeyen şampuanlardır.
  • Saçları daha dolgun ve hacimli gösteren ürünlerden faydalanılabilir.
  • Saçlar, geren ve zarar veren kimyasal özellikteki maddelerden, yüksek ısıl işlemlerden uzak tutulmalıdır.
  • Stresi azaltmak; doğum sonrasında değişen yaşama ayak uydurmak zorlu olabilir fakat stres seviyesinin azalması hormon dengesizliğini düzenleyebilir.
  • Yeterli ve sağlıklı miktarda beslenmek; zihnin ve saç büyümesinin sağlıklı bir biçimde işlemesi için yeterli beslenmek oldukça önemlidir. İhtiyacınız olan protein ve günlük su alımı miktarı saç folikülleri açısından büyük oranda etki sağlayabilir.
  • Vitamin ve mineral desteği almak; vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineral desteğini öncelikle tam tahıllı gıdalar, taze meyveler ve sebzelerden almalısınız.

Saç Dökülmesi Yaşayanların Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?

Saç Dökülmesi Yaşayanların Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?Saçlar dış görüntümüzü oluşturan önemli parçalardan bir tanesidir. Saç dökülmesi, saçların en yaygın problemi olarak görülebilir. Saç dökülmesi; beslenme, stres ve genetik olmak üzere çeşitli iç etkenlerden, yanlış ürün kullanımı ve mevsim değişiklikleri gibi dış etkenlerden meydana gelebilmektedir. 

Saç Dökülmesine Karşı Şampuanlar Efsane mi Gerçek mi?

Saç dökülmesine karşı üretilen şampuanların vaatleri gerçek mi? Bu şampuanlar gerçekten saç dökülmesini engelliyor mu? Detaylar içeriğimizde!

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

Saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak hem kadınlar hem de erkekler arasında sıkça rastlanan bir sorundur.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Fiziksel Etkiler

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Saç dökülmesine sebep olan birçok etken vardır, bu nedenlerden bazıları stres gibi psikoloji kaynaklı olurken, bazıları da var olan diğer rahatsızlıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Gerçek Saç Dökülmesine Karşı Sarımsaklı Şampuan

Saç dökülmesine karşı en faydalı yöntemlerden biri sarımsaklı şampuan kullanımı hakkındaki detayları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesini önleyen şampuan blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Aradığınız tüm cevaplar blog yazımızda!

Mevsimsel Saç Dökülmesinde Çözüm Bioblas!

Pek çok insanda görülen mevsimsel saç dökülmesi, her yıl eylül ve ekim aylarında 1 ay kadar sürmektedir. Bu durumu kendilerinde ilk kez fark edenler panikleseler de durum aslında son derece doğal bir sürecin parçasıdır. Vücut ölü saçları uzaklaştırır, yazın yerine gelecek güzel saçlara yer açmak için.

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Engellenir?

Çok sayıda kişinin yaşadığı saç dökülmesi nedenleri incelenerek, ortadan kaldırılabilir. Saç dökülmesinden kurtulmanın yollarını deneyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedenleri üzerinden hareket ederek, nedenlerinin ortadan kaldırılması ilk hedefiniz olmalıdır. Pek çok saç dökülmesi nedenleri sayılabilir. Dökülmenin ne derece olduğu, hangi durumların saç dökülmesini tetiklediği öğrenildikten sonra, saç köklerinin güçlenmesi için gereken önlemler alınabilir.

Saç dökülmesine karşı büyük yenilik, BIOBLAS PROCIYANIDIN Şampuan

BIOBLAS dünyanın en güçlü antioksidanlarından Prociyanidin ve phytovitamin&mineral katkılı bitkisel serum ile yenilendi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen Prociyanidin serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak, sağlıklı saç gelişimini destekler saçın zamanla kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden kazandırıyor.

Saç yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkide bulunarak saçların büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.
...

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.