Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi

Normal sağlıklı insanlarda kafa bölgesindeki saçların en az % 80-85'i uzama fazında olmalıdır. Dinlenme ve dökülme fazında % 15 gibi bir oran yer alır. Ancak dermatolojik hastalıklar, hormonal bozukluklar ve bazı ilaçlarlar bu oranları değiştirebilir.

Normal sağlıklı insanlarda kafa bölgesindeki saçların en az % 80-85'i uzama fazında olmalıdır. Dinlenme ve dökülme fazında % 15 gibi bir oran yer alır. Ancak dermatolojik hastalıklar, hormonal bozukluklar ve bazı ilaçlarlar bu oranları değiştirebilir. İnsanlarda saçlar yılın mevsimlerine göre de farklı uzama-dökülme oranlarına sahip olabilirler. Buna mevsim değişikliği saç dökülmesi diyebiliriz. Saçların en hızlı büyüme döneminde olduğu aylar Mart-Haziran arasıdır, foliküller Ekim-Aralık döneminde daha fazla bir oranda dinlenme-dökülme (Telojen) döneminde olurlar. Saç ve sakallarda gözlenen bu mevsimsel değişim kış aylarında azalan metabolizma hızına bağlanabilir.İnsan vücudu bu duruma uyum sağlamak bakımından kış aylarında metabolizmasını yavaşlatıyor olabilir. Bir diğer faktör kuzey yarı kürede kış döneminde gecelerin uzun gündüzlerin kısalmasıdır. Güneş ışığından daha az faydalanılması metabolizmayı yavaşlatmakta ve saçta dinlenme döngüsünü teşvik etmektedir. Bu iki faktör bir arada olunca saç ve sakallarda yavaş uzama söz konusu olur. Günümüzde modern hayatta kış aylarında bir gıda eksikliği oluşmamaktadır ancak yine de gündüzlerin kısa gecelerin uzun olması metabolizma üzerinde bir etki yapmaktadır.


YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Gebelik sonrası saç dökülmesi olur mu? Doğum sonrası saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Kırık, yıpranmış ve hacim kaybetmiş saçlarınızı eski günlerine döndürmek Bioblas ile çok basit!

Boyalı Saçlar Nasıl Korunmalı?

Saç boyaları günümüzde neredeyse kadın erkek herkes tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Saç sağlığı açısından yıpratıcı olan boyalar, güneş ışığından ve çeşitli nedenlerden ötürü ton değiştirerek solar ve istenmeyen bir hal alır. Güneşten yayılan UV ışınları saç boyasını etkiler ve saç renginde solmalar meydana getirir...