Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kepek neden olur? Birçok kişinin karşılaştığı ve cevabını merak ettiği bu soruna karşılık olarak kepek nasıl geçer, hemen görelim!

Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kepek, kafa derisinde meydana gelen yaygın bir sorundur. Bulaşıcı veya ciddi değil. Ancak bazı durumlarda utanç verici ve tedavisi zor olabilir. Hafif kepek, yumuşak bir günlük şampuanla tedavi edilebilir. Bu işe yaramazsa ilaçlı bir şampuan yardımcı olabilir. Belirtiler daha sonra tekrar ortaya çıkabilir. Kepeğin nasıl geçeceğini bilebilmek için öncelikle kepeğe neyin sebep olduğunu öğrenmeniz önemlidir. Bu sebeple kepeğe neyin sebep olduğu ve kepeğin nasıl geçtiği hakkında bilgi verelim.

Kepek Neden Olur?

Kepek, kirli saçlarınız olduğu anlamına gelmez ancak saçınızı şekillendirme şekliniz veya kullandığınız ürünler saç derisinde pul pul dökülmeye neden olabilir. Bazı saç boyama ve şekillendirme ürünleri, pul pul, kuru bir kalıntı bırakabilir veya kepek gibi görünen bir cilt reaksiyonunu tetikleyebilir. Zaten kepek varsa saçınızı yeterince yıkamamak kepeği daha kötü gösterebilir çünkü ölü deri hücreleri oluşur. Kepeklerinizin temizlenmesine yardımcı olup olmadıklarını görmek için farklı saç ürünlerini denemek isteyebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için denemeniz gereken ilk ürün kepek şampuanı olabilir.

Kepek, aşağıdakiler dahil çeşitli nedenlere sahip olabilir:

  • Tahriş olmuş, yağlı cilt
  • Yeterince şampuanlamama
  • Çoğu yetişkinin saç derisindeki yağlarla beslenen maya benzeri bir mantar (malassezia)
  • Kuru cilt
  • Saç bakım ürünlerine duyarlılık (kontakt dermatit)
  • Sedef hastalığı ve egzama gibi diğer cilt rahatsızlıkları

Kepek Nasıl Gider?

Kepek, deri pullarının ortaya çıkmasına neden olan bir kafa derisi rahatsızlığıdır ve kaşıntıya da yol açabilir. Çoğu insan hayatlarının bir noktasında kepekten mustarip olabilir ancak gençlik yıllarından orta yaşlara kadar daha yaygındır. Bir kişinin yaşı, hava durumu, stres seviyeleri, tıbbi koşullar ve saç ürünleri seçimi gibi çeşitli faktörler kepek geliştirme riskini artırır. İnsanlar genellikle kepek konusunda kendilerini bilinçli hissederler ancak yine de hangi kepek şampuanını kullanarak kepeğin giderilebileceğini bilme konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

Kepek Şampuanı ile Kepek Sorunundan Kurtulmak

Kepek, şampuanlarla tedavi edilebildiğinden önemli bir sorun değildir. Kepek problemi ciddi değilse kepek şampuanı düzenli kullanımda çözüm olacaktır. Size uygun saç bakımı rutinini bulmak ise ‘’kepek nasıl gider?’’ sorusunun en önemli cevabıdır.

Herhangi bir üründe kaşıntı, batma, kızarıklık veya yanma gelişirse kullanmayı bırakmanız gerekir. Kızarıklık, kurdeşen veya nefes almada güçlük gibi alerjik bir reaksiyon geliştirirseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Kepek her ne kadar özgüven sorunlarına sebep olsa, doğru kepeğe karşı etkili şampuan bulma süreci sizi yorsa, seç derinizde pullanma ve kaşıntıya yol açsa da ciddi bir sağlık problemine yol açmadığı için önemli bir sorun değildir. İyi ve doğru bir saç bakım ürünü bulduktan sonra etkilerini mutlaka fark edeceksiniz.

Kepeğe karşı şampuan kullanarak saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmak için Bioblas’I hemen deneyebilirsiniz. Bioblas’ın her saç tipi için uygun, saç dökülmesi önleyici kepek şampuanı sayesinde sorunlarınızı geride bırakabilir ve özgüvenizi artırabilirsiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı Önerileri

Her saç tipinin birbirinden farklı özellikleri bulunur. Yağlı saç bakımı ise hem saçların yağlanmasını engellemek ve sonrasında saçları sağlıklı bir halde tutmak için iki ayrı bölümden oluşur.

Zeytinyağı Şampuanı ile Saç Bakımı

Doğanın nimetlerinden zeytinyağının saçlar üzerindeki besleyici etkisi ile yıpranmış saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Saçtaki nem oranını kontrol eden zeytinyağı şampuanı ile dolgun ve ışıldayıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Boyalı Saçlar Nasıl Korunmalı?

Saç boyaları günümüzde neredeyse kadın erkek herkes tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Saç sağlığı açısından yıpratıcı olan boyalar, güneş ışığından ve çeşitli nedenlerden ötürü ton değiştirerek solar ve istenmeyen bir hal alır. Güneşten yayılan UV ışınları saç boyasını etkiler ve saç renginde solmalar meydana getirir...

SLS’nin Açılımı Nedir? SLS’nin Zararları Nelerdir?

Halk arasında SLS olarak bilinen Sodyum Lauril Sülfat anlamına gelmektedir. Sodyum Lauril Sülfat orta derecede tahriş edici özelliğe sahip bir maddedir. Cilt tarafından kolayca emilebilen bu kimyasal birkaç gün boyunca ciltte yer edinmektedir. Sodyum Lauril Sülfat aynı zamanda çeşitli kimyasallarla tepkimeye girerek kanserojen olduğu bilinen nitrozaminlere dönüşebilmektedir. Peki, Sodyum Lauril Sülfat nerelerde kullanılmaktadır? Bilinen zararları nelerdir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Engellenir?

Çok sayıda kişinin yaşadığı saç dökülmesi nedenleri incelenerek, ortadan kaldırılabilir. Saç dökülmesinden kurtulmanın yollarını deneyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedenleri üzerinden hareket ederek, nedenlerinin ortadan kaldırılması ilk hedefiniz olmalıdır. Pek çok saç dökülmesi nedenleri sayılabilir. Dökülmenin ne derece olduğu, hangi durumların saç dökülmesini tetiklediği öğrenildikten sonra, saç köklerinin güçlenmesi için gereken önlemler alınabilir.