Isırgan Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar, çoğu kişinin saç bakım rutininde yer almaktadır. Saçlara ekstra canlılık ve parlaklık katan, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan doğal yağlardan biriside ısırgan otu yağıdır. Saça faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu yağını ve faydalarını birlikte inceleyelim.

Isırgan Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar, çoğu kişinin saç bakım rutininde yer almaktadır. Saçlara ekstra canlılık ve parlaklık katan, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan doğal yağlardan biriside ısırgan otu yağıdır. Saça faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu yağını ve faydalarını birlikte inceleyelim.

 

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan otu, Urticaceae familyasında bulunan çok yıllık otsu bir çiçekli bitkidir. Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde yetişebilen ot, besin değeri bakımından hayli zengindir. Isırgan otunun yaprakları insan cildini tahriş ettiği için genellikle yağı çıkarılarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun ve ısırgan otu yağının senelerdir türlü hastalıklarda kullanıldığı, son zamanlarda ise saç bakımı için sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir.

 

Isırgan Otu Yağının Saça Faydaları

  • Isırgan otu yağı düzenli olarak kullanıldığında dökülen saçları yeniden çıkarmaktadır. Saç dökülmesi birçok kişinin başına gelen ve çözüm bulunması oldukça güç bir durumdur. Isırgan otu yağının saç köklerini ve hücrelerini uyarıcı bir yapıya sahip olması mikro saç kıllarını harekete geçirmektedir. Harekete geçen saç kılları beslenmeye ve zamanla uzamaya başlamaktadır. Aynı zamanda omega-3, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan ısırgan otu yağı saç derisini iyileştirmektedir. Isırgan yağlı şampuan kullanımı saç dökülmelerini yavaşlatıcı etkiye sahiptir.
  • Isırgan otu yağı saç derisini onarıcı özelliğe sahiptir. Saç derisi aslında yaşadığımız birçok saç probleminin ana kaynağıdır. Saç derisi dış etkenlerden oldukça hızlı etkilendiğinden beraberinde saç dökülmesi, saçlarda yağlanma gibi durumlar gözlenmektedir. Isırgan otu yağı saç derisini tüm bu dış faktörlere karşı korumaktadır.
  • Isırgan otu yağı aynı zamanda antioksidan etkiye sahiptir. Saçta bulunan hücrelerin duvarlarını bakterilere karşı korumaktadır. Zararlı bakterileri moleküllere ayırarak zararlı etkilerini yok etme gücüne sahip olan ısırgan otu, C ve E vitamini bakımından hayli zengin bir bitkidir. Saç derisinin onarılması, kan dolaşımının hızlandırılması gibi önemli etkilere sahip olan ot, saç bakım rutinlerinin vazgeçilmezlerinden biridir.
  • Isırgan otunun en önemli özelliklerinden birisi de kepeğe karşı savaşmasıdır. Çevre kirliliği, yetersiz beslenme, yanlış kullanılan ürünler, saç düzleştiricilerin aşırı kullanılması gibi nedenlerden dolayı zamanla saç derisi ölür ve kepek sorunları başlar. ısırgan otu, saç derisini yenileme özelliğine sahiptir ve ölü saç derisindeki hücreleri uyararak yeniden dirilmesini sağlar ve bu da kepeklenme sorununu ortadan kaldırır.