Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Gebelik sonrası saç dökülmesi olur mu? Doğum sonrası saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler!

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Hayatınızın en heyecan verici tecrübelerinden biri olan hamilelik dönemi… Bebeğinizi kucağınıza almak için gün saydığınız dönem sonrasında bazı tatsız sürprizler yaşanabilir. Örneğin yaşanan stres durumları, hormon değişimleri dolayısıyla gebelikte saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. Bunu yanı sıra bebek sahibi olmanın getirdiği sorumluluk, lohusalık döneminde yaşanabilecek üzüntüler ve stres durumu da gebelik sonrası saç dökülmesi sorununa yol açabiliyor. Doğum sonrası hassaslaşan anneler davranışsal, duygusal, düşünsel ve bedensel olarak farklılıklar yaşayabiliyor. Doğum yapan kadınlarda gebelik sonrası saç dökülmesi durumu ise ilk zamanlarda ortaya çıkabilen üç kadından birini etkileyen bir sorundur. Özellikle ilk altı ay içinde, iç salgı bezlerindeki değişikliklere bağlı olarak saç dökülmesinin normal olarak karşılanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, doğum sonrası süreçte hormon değişiklerine bağlı olarak yaşanabilen sıradan bir durum olduğunun altını çiziyor. 

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik esnasında başta östrojen hormonu olmak üzere bazı hormonlar hızlı bir artışa geçiyor. Doğum sonrasında ise bu yükselen hormonlar ani bir düşme eğilimi göstermeye başlıyor. Hamilelik öncesine göre yoğun bir hormonal değişiklik yaşanması ve dengelerin tamamen değişmesi, çeşitli kaygı, endişe gibi durumlara yol açabilir ve bu durum saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarabilir. Genel olarak doğum sonrası saç dökülmesi durumu emzirmeyle de bağdaştırılabiliyor. Fakat dökülme durumu yoğunsa, altında yatan farklı faktörler olup olmadığının araştırılması gerekebilir. 

Hamilelik veya doğum sonrası dönemde kansızlık sorunu yaşanabilir. Doğal olarak bir demir eksikliği durumu baş göstermiş olabilir. Bu durumun tüm bedene olduğu gibi saçlara da etkisi olabiliyor. Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesi sorununa yol açabiliyor. Bu gibi durumlar için doktorunuzdan kan tahlili isteyebilir ve kan sonuçlarınızı takip ettirebilirsiniz.

Gebelik Doğum Sonrası Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Anne olmanın heyecanını ve keyfini daha tam süremeden gebelikte saç dökülmesi sorunlarıyla mücadele etmek, can sıkıcı bir durum olabiliyor. Oysa bu durumun normal bir durum olduğu bilincinde olup beslenme alışkanlıklarınıza Omega-3 gibi hem saçlar hem bebek için yararlı olabilecek yiyecekler ile beslenmeye özen gösterirseniz bu durumu daha çabuk atlatabilirsiniz.

Bahsettiğimiz dengeli beslenme, vitamin takviyesi gibi önlemlerin haricinde, saç bakımınızı da atlamamanız önemlidir. Özellikle saç boyası gibi kimyasallardan uzak durmanız, saçlarınızı aşırı ısıya maruz bırakmamanız ve tarama esnasında geniş dişli taraklar kullanmanız saç bakımınızla ilgili yapılacak ilk işlemlerdir. Bunların dışında ise bakım yağları ve Bioblas gibi saç dökülmesini engelleyen doğal şampuanlar ile saçlara ihtiyacı olan bakımı ve vitamini vererek saçları güçlendirebilirsiniz.YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Saçı Besleme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için en önemli adım, saçları iyi beslemektir. Peki saçlarımızın beslenmesi ne şekilde gerçekleşir? Saçlar nasıl beslenir ve biz bu konuda ne yapabiliriz? Saç kremi ile saçı beslemek yeterli midir?

Organik Şampuan Hakkında Her Şey

Organik şampuan, doğal bitkiler ve organik ekstreler kullanılarak elde edilen, buna ilaveten temizleyici, köpürtücü, yumuşatıcı ve raf ömrünü uzatıcı baz kimyasallarına sahip şampuan türüdür. Bu tip şampuanların organik sertifikasına sahip olması gerekir. Genel olarak bu tip şampuanların ambalajında organik olma yüzdeleri belirtilir. %60 ile %100 arası değere sahip olan şampuanlar organik şampuan sınıfına girmektedir. 

Saç Bakımında Keratin ve Kolajen Desteği

Saç sağlığını ve canlılığını korumak son yıllarda çok daha zor olmaya başladı. Yediğimiz besinlerden yeterli vitamini alamamamız, çevresel faktörler, saça uygulanan ısı işlemleri, yanlış ürün kullanımı, yoğun çalışma temposu ve gerginlik gibi pek çok nedenle saçlarımız yıpranır ve önlemini almazsak da çeşitli saç problemleri yaşamaya başlarız.

Saç dökülmesine karşı büyük yenilik, BIOBLAS PROCIYANIDIN Şampuan

BIOBLAS dünyanın en güçlü antioksidanlarından Prociyanidin ve phytovitamin&mineral katkılı bitkisel serum ile yenilendi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen Prociyanidin serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak, sağlıklı saç gelişimini destekler saçın zamanla kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden kazandırıyor.

Saç yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkide bulunarak saçların büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.
...