Doğum Sonrası Yoğun Saç Dökülmesi - Hamilelik Sonrası Yoğun Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi neden olur? Hamilelik ve doğum sonrası saç dökülmesi normal midir? Aradığınız cevaplar blog yazımızda!

Hamilelik ve Doğum Sonrası Yoğun Saç Dökülmeleri

Normal sağlıklı kişilerde kafadaki saçların en az %85’i uzama fazındadır. Geri kalan yüzde 15 dinlenme ve dökülme fazında bulunur. Çok değişik fizyolojik ve patolojik nedenlere bağlı olarak onlarca çeşit saç dökülmesi vardır. Saç dökülmesinin tıbbi ismi “alopesi” dir. Dermatolojik olarak hamilelik ve doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesi (post-partum alopesi) bir çeşit telogen effluvium’dur. Telogen effluvium çok değişik nedenlere bağlı olabilir ama hamilelik ve doğum sonrası saç dökülmesi de bu gruba girer. İki parmak arasında en az 60 adet saç teli nazikçe çekilirse ve elinizde 6 adet veya daha fazla saç teli kalırsa bu tür dökülmeye işaret eder. Saçlar bu durumda demet demet dökülebilir ve kişide bir paniğe yol açabilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Hamilelik sonrası doğum yapan kadınların yaklaşık %30’unu etkiler ve aslında 3-6 ay içinde dökülmenin durmasıyla tekrar normal saç uzama döngüsü devam eder. Hamilelik sırasında vücutta hormon dengesi tamamen değişir gebelik hormonu progestron etkisi altında kafadaki saç telleri daha kalın ve dökülmeyen bir yapıya geçer. Saçların uzama fazı (anajen) hamilelik boyunca nerdeyse %100 hakim olur, dinlenme ve dökülme fazı (katajen, telojen) görülmez. Doğum yapılması ve hamileliğin sona ermesiyle kadınlarda normal hormon döngüsü başlayacaktır ve bu sırada dokuz ay boyunca hiç dökülme şansı bulamayan saçlar aniden dökülme fazına gireceklerdir ve bu süreç üç ay kadar sürebilir, altı ay sonra her şeyin normale dönmesi beklenir. Yine de bir hekime başvurmak ve kandaki tiroid hormonları, demir, B12 vitamini gibi parametrelerin kontrol edilmesi faydalı olur. Bu süreçte ağız yoluyla vitamin-mineral desteği almak, proteince zengin beslenmek, saçları nazikçe ve tercihen saç dökülmesine karşı özel olarak formüle edilmiş bitkisel bazlı bir şampuanla yıkamak yapılabilecek işler arasındadır. Bu süreçte saç kremleri gibi yağlı ürünlerden uzak durmak gerekir.  

Prof. Dr. Murat Türkoğlu

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Saça Doğal Bakım

Hangi yağlar saça iyi gelir ve bu yağların özellikleri nelerdir?

Argan Yağının Saça Faydaları

Natürel bakımın en sık tercih edilen ürünü argan yağının saça kazandırdığı sağlıklı ve doğal görünümün sırrı nedir?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlar, normal düz saçlara göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Hem bakımı hem de taranması biraz daha yorucu olabilir. Sağlıklı ve güzel bir görünüm için kıvırcık saç bakımına dair bilmeniz gerekenler!

Zeytinyağı Şampuanı ile Saç Bakımı

Doğanın nimetlerinden zeytinyağının saçlar üzerindeki besleyici etkisi ile yıpranmış saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Saçtaki nem oranını kontrol eden zeytinyağı şampuanı ile dolgun ve ışıldayıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Işıltılı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Doğal yollardan besin kaynakları ile elde edebileceğiniz ışıltılı saçlara, Bioblas'ın saç bakım ürünleri ile de hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz. Parlak saçlar için ne yapmalı diye düşünmeden tavsiyelerimize göz atın.

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kremi Kullanımı

Saçlar dış görünüşümüzün en önemli parçası. Bu nedenle saç ve saç sağlığında yaşanan problemlerin doğrudan psikolojik bozukluklara yol açtığı, iş ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği görülür. Kadın erkek pek çok kişi saçlarına farklı bir şekil vererek dış görünüşünü tamamlamak ya da değiştirmek ister...

Boyalı Saçlar için Şampuan Önerileri

Saç boyası içindeki kimyasallar nedeniyle saçlar için çok yıpratıcıdır. Çoğunlukla oryal denilen ve saça ağır hasar veren madde ile saç rengi açılır ve bu saçlar için oldukça zararlı ve yıpratıcı bir maddedir. Boyaya maruz kalıp kırılan, yıpranan ve yanan saçlar için onarıcı bakım yaptırılmalıdır. Şampuan seçerken güçlendirici ve onarıcı etkili özel bakım şampuanları tercih edilmeli.

Saça İyi Gelen 7 Bitki

Saçlar çabuk yıpranır ve bu nedenle sağlıklı görünmesi adına iyi bakılması gerekir. Saçların daha canlı ve dolgun görünmesi için doğal yollara başvurmak mantıklıdır. Peki, saça iyi gelen bitkiler hangileridir? Birlikte inceleyelim.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Şampuanın saç tipine göre seçilmesi oldukça önemlidir. Kuru, yağlı, normal ve karma saç tiplerine göre uygun olarak farklı ürünler üretilmektedir. Peki, hangi saç tipine hangi şampuan uygundur? Birlikte inceleyelim.

Kırık Saç Uçları ile Mücadele

Saçlarınızı kestirmek istemiyor ve saç kırıklarınıza çözüm mü bulmak istiyorsunuz. O zaman vereceğimiz tavsiyelere uyarak kırık saç uçlarınıza elveda diyin.
Öncelikle kırık saç uçları neden oluşur bunlardan bahsedelim; saçların kuru olması, kalitesiz şampuanlar, saça ısı uygulamak (fön, maşa gibi), saçı kurutmak ve kimyasal bakımlar saçları yıpratarak kurutur. Dolayısıyla saçlarımızda kuruluk ve kırıklıktan ötürü kötü bir görüntü oluşur.