At Kuyruğu Otunun Saça Faydaları ve Kullanım İpuçları

At kuyruğu otu, minyatür çam ağacına benzeyen bir yer bitkisidir. Kökleri zehirli olan at kuyruğu otunun yaprakları birçok faydaya sahiptir. At kuyruğu otunun saç bakımına etkileri, faydaları ve kullanımı gibi detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

At Kuyruğu Otu Yağının Saça Faydaları

At kuyruğu otu, saça faydalarıyla da bilinir. Bu otun saçta kullanılması için önce yağı çıkartılır. At kuyruğu otu yağının saça faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kepek oluşumunu azaltır.
 • Saç derisindeki kabuklu görünümün önüne geçer.
 • Saçı ve derisini temizler.
 • İncelmiş saç tellerini güçlendirir.
 • Saçları canlandırır ve parlatır.

Saçlara daha birçok fayda sunan bu yağı düzenli kullanarak olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Daha temiz ve pürüzsüz bir saç derisine kavuşabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızdaki gücü, dolgunluğu, esnekliği, canlılığı ve parlaklığı fark etmeniz de mümkündür.

At Kuyruğu Otu Saç Uzatır mı?

At kuyruğu otu, saça faydaları olduğu için akıllara hemen şu soruyu getirir: Saç uzatır mı? Evet, at kuyruğu otu, saç uzamasını destekler. Çünkü saçları derinlemesine besleyen bir bitkidir. Saçı kökünden besleyerek foliküllere ihtiyaç duydukları besini sağlar. Daha iyi beslenen saç foliküllerinin büyüme hızını artırması mümkündür. Bu da saç uzamasının önünü açar.

At kuyruğu otunun saç uzatma konusunda ikinci etkisi de köklerdeki dolaşıma yöneliktir. Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandıran yapısıyla saç dökülmelerinin önüne geçer. Köklere kan taşıyarak hayat verir. Yeniden hayat bulan köklere tutunmuş saç tellerinin kopup dökülmesini engellemeye çalışır. Böylece saç dökülmelerini azaltılmasına yardımcı olur. Hem daha az tel kaybı yaşamanızı sağladığı hem de mevcut saçları büyümeye teşvik ettiği için uzamaya yardımcı olur. Üstelik saç tellerini güçlendirerek kırılmalarla mücadelenizi destekler. Kalınlaştırarak dolgun bir görünüm yaratır. Tüm bu etkiler, saçlarınızın daha uzun ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

At Kuyruğu Otu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Faydalarını öğrendikten sonra saçlarınız için at kuyruğu otunu kullanmaya karar vermiş olabilirsiniz. Peki ama at kuyruğu otu saç için nasıl kullanılır? Bu otu kullanmak için tercih edebileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır. İlki ve en basiti, at kuyruğu otu içeren ürünlere yönelmektir. Şampuanların içinde farklı bileşenlerin desteğiyle etkisi artırılmış olan at kuyruğu otunu bu şekilde kullanmak, son derece pratik ve etkilidir.

İkinci yöntem ise bu ottan elde edilen yağı kullanmaktır. Temiz saçınıza dipten uca uygulayacağınız at kuyruğu otu yağı ile ihtiyaç duyduğunuz bakımı sağlarsınız. Dilerseniz bu yağı, at kuyruğu otu şampuanı ile set hâline getirebilirsiniz.

At Kuyruğu Otu Saça Nasıl Uygulanır?

 At kuyruğu otunu aktarlarda bulmanız mümkündür. Bu otu kullanılabilir hâle getirmek için birkaç basit adımı takip etmeniz yeterlidir. İşte önerilen uygulama adımları:

 1. Bir tutam at kuyruğu otunu yarım litre suda kaynatın. (Miktarları saç uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz.)
 2. 5-10 dakika kaynayan at kuyruğu otunu süzün.
 3. Kaynayan suyun ılımasını bekleyin.
 4. Ilınan suyu saçlarınıza dipten uca uygulayın.
 5. 30 dakika bekletin.
 6. Saçlarınızı şampuanla yıkayarak arındırın.

Tıpkı herhangi bir bitkinin çayını yapar gibi kaynatma tekniğine dayalı bu uygulama, oldukça zahmetsizdir. Bu uygulamayı haftada 1 kez tekrarlamanız önerilir. At kuyruğu otu, saça faydalarını düzenli uygulama sonucunda gösterecektir.

At Kuyruğu Bitkisi ile Saç Bakımı