Deniz Suyunun Saç Üzerindeki Az Bilinen Faydaları

Denizden yeni çıkmış saçların doğal dalgalarına herkes hayrandır. Fakat deniz suyunun tek faydası, saçlara verdiği yaz havası değildir. Siz de “Deniz suyu saça iyi gelir mi?” diye soruyorsanız okumaya devam etmelisiniz.

Deniz Suyunun Saça Faydaları

Deniz suyu, saça faydalarıyla bilinen mineral ve elementler içerir. Tuz olarak bildiğimiz sodyum klorür, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve iyot, deniz suyunun saça fayda sağlayan maddelerinden birkaçıdır. Bu mineraller, yazın saçlarınızın daha güzel görünmesinin önün açan faydaları barındırır.

1. Saç Derisinde Sebumu Dengelemeye Yardımcı Olur

Deniz suyunun içindeki en yoğun maddelerden biri tuzdur. Deniz tuzu, saça faydalarıyla bilinir. Bu faydalardan ilki sebum dengelemesidir. Sebum, insan derisinin doğal olarak ürettiği bir yağdır. Sebumun görevi, cildin doğal nemini ve bariyerini korur. 

Yağ bezlerinden salgılanan sebum, kafa derisinde fazla üretilirse saçları yağlandırır. Yapışkan ve sönük bir görünüme yol açar. Deniz tuzu, saçtaki sebumu dengeleyen en iyi maddelerden biridir. Ancak yağ fazla arındırarak saçı kurutma riski de bulunur. Dolayısıyla deniz suyundan faydalanırken ölçüyü kaçırmamak önemlidir.

2. Kepek Sorununuzu Çözebilir

Deniz tuzunun saça faydalarından biri de kepek sorununu azaltmasıdır. Deniz tuzu, aslında doğrudan kepeği önlemez. Fakat tuzun antibakteriyel özelliği, kepek oluşumuna yol açan mantar ve benzeri organizmaları saç köklerinden uzaklaştırır. Aynı zamanda sebumu dengeleyerek fazla yağdan kaynaklanan kepekleri de önlemiş olur. Yani deniz suyu, dolaylı yoldan kepek sorununu çözebilir.

Ancak deniz suyuna fazla maruz kalmak, saç derisini kurutabilir. Tıpkı yağlı gibi kuru saç derisi de kepek üretir. Ayrıca denizden sonra saçı sık yıkamak da yağ dengesini bozarak kepek oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır.

3. Saçlarınızın Daha Hacimli Görünmesini Sağlayabilir

Deniz suyunun saça faydalarından biri diğeri, dolgun görünümdür. Deniz suyunun içerdiği kalsiyum, saçların güçlenmesine yardımcı olur ve hacmini artırır. Deniz suyundaki onlarca element arasından özellikle kalsiyum, saç için çok önemlidir. Çünkü saç, aslında tümüyle proteinden ibarettir. Kalsiyum ise proteinlerin yapısal bütünlüğünü sağlar. Deniz suyundaki kalsiyum da köklerdeki proteinleri destekleyerek saçın genel sağlığını artırır.

Saçın hacimlenmesine yardımcı olan diğer element potasyumdur. Potasyum, saçların nemini korur. Saçın yumuşak ve parlak görünmesini sağlar. Kalsiyum sayesinde güçlenen, potasyumla yumuşayan ve parlayan saçlarınız dolgunlaşır.

4. Saç Renginizi Doğal Bir Şekilde Açar

Deniz suyundaki iyot, aslında saçın doğal rengini korur. Deniz suyu, tek başına saç rengini açmaz. Deniz tuzu, saçtaki pigmentleri kaldırma yeteneğine sahiptir. Ancak asıl etki, güneşle birleşince ortaya çıkar. Saç renginin açılması, esasında kimyasal bir oksidasyon sürecidir. Oksidasyon için ise ısı ve ışık gerekir. Güneş, saç renginin oksitlenerek açılmasına neden olan ısıyı ve ışığı sağlar. Ayrıca güneşteki UV ışınları, saça rengini veren doğal pigment olan melanini parçalar.  

Güneş ve deniz tuzu, güçlerini birleştirerek saç rengini açabilir. Özellikle açık kumral ve sarı saçlar, birkaç ton kadar açılır. Güneşlenme etkisiyle ten renginin koyulaşması da saçın olduğundan açık görünmesini sağlar. Bu durumda renk açılması, deniz suyunun saça faydaları arasında sayılabilir.

Deniz Suyu Sağlıklı Saç Uzamasını Destekler mi?

Evet, deniz suyunun saça faydalarından biri de uzama desteğidir. Deniz suyunun içindeki magnezyum ve iyot, saç büyümesini hızlandırır. Saç foliküllerini besleyen bu maddeler, büyüme döngüsünü daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur. Bu yardım, saçları uzamaya teşvik eder.

Ayrıca magnezyum, saçın elastikiyetini artırarak kırılma ve kopma riskini azaltır. Böylece saç kaybetmez, bilakis kazanırsınız. Bu süreçte daha gür ve uzun saçlara sahip olma şansı yakalamanız mümkündür.Canlı ve Dayanıklı Saçlar İçin Sarımsak Mucizesi ile Tanışın!

Sarımsaklı Şampuanın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Saçlarınıza İyi Gelecek