Biotin Nedir? Saç Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Biotin'in saç sağlığına etkileri nelerdir? Biotin ile ilgili tüm detaylar yazımızda!

Biotin Nedir? Saç Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Enerji oluşumunda büyük bir rol oynayan, B vitamini çeşitlerinden birisi olan Biotin, suda çözülebilen vitaminlerdendir. Saç cilt ve tırnak dokusunun oluşumunda ve göz, karaciğer, sinir sistemi sağlığı gibi pek alanda görev alan biotin, vücudun pek çok yerinde de ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Vücutta pek çok metabolik faaliyet için ihtiyaç duyulan biotin, vücutta depolanmaz ve fazlası idrar yoluyla atılır. Hamilelik döneminde özellikle alınması gereken vitaminlerden birisi olan biotin, embriyonik büyüme süreci için de hayati önemlere sahiptir. Sigara kullanımı, yetersiz beslenme ve diyabet vücuttaki biotin seviyesini düşürebilir. 

Biotin Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir ?

Saç hücreleri vücutta en hızlı bölünebilen hücrelerdendir. Bunun için ise yüksek oranda enerjiye ihtiyaçları bulunmaktadır. Fakat saçlar, vücut için hayati bir organ gibi algılanmadığı için, vücuda alınan vitamin ve mineraller öncelikli olarak organlara dağıtılır daha sonrasında arta kalan vitaminler ise saça dağıtılır. Bu yüzden bazı zamanlarda saçlarımız özel olarak bir vitamin desteğine ihtiyaç duyabilir. Vücuda alınan besinlerin vücut tarafından sentezlenip, emilimine yardımcı olan Biotin saçlar için önem taşımaktadır çünkü saç için önemli olan karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında rol oynar. Gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlayan Biotin, saçın sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesi sorununun önüne geçilmesine yardımcı olur. Saç dökülmesi, tırnak kırılması, cilt kuruluğu gibi dermatolojik kusurların yanı sıra, sinir sistemi ve bağırsaklar üzerinde de etkileri bulunur. 

Biotin Vitaminini Nerelerde Bulabilirim ?

 • Yumurta sarısı
 • Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar
 • Tam buğday ekmeği
 • Kırmızı et
 • Somon ve diğer deniz ürünleri
 • Avokado
 • Karnabahar, havuç, mantar gibi sebzeler
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Fındık, badem, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler
 • Soya fasulyesi, yeşil bezelye, mercimek ve diğer baklagiller
 • Ayçiçek yağı
 • Arpa ve mısır gibi bütün tam tahıllar
 • Muz, çilek, ahududu
 • Maya

Günlük beslenme rutinine bu gibi gıdaları ekleyerek, biotin vitamini takviyesi yapılması mümkündür. Bunu dışında Bioblas gibi besleyici içerikli saç bakım ürünlerini kullanarak, saç köklerinizi besleyebilirsiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

Saçı Besleme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için en önemli adım, saçları iyi beslemektir. Peki saçlarımızın beslenmesi ne şekilde gerçekleşir? Saçlar nasıl beslenir ve biz bu konuda ne yapabiliriz? Saç kremi ile saçı beslemek yeterli midir?

Organik Şampuan Hakkında Her Şey

Organik şampuan, doğal bitkiler ve organik ekstreler kullanılarak elde edilen, buna ilaveten temizleyici, köpürtücü, yumuşatıcı ve raf ömrünü uzatıcı baz kimyasallarına sahip şampuan türüdür. Bu tip şampuanların organik sertifikasına sahip olması gerekir. Genel olarak bu tip şampuanların ambalajında organik olma yüzdeleri belirtilir. %60 ile %100 arası değere sahip olan şampuanlar organik şampuan sınıfına girmektedir. 

Saç Bakımında Keratin ve Kolajen Desteği

Saç sağlığını ve canlılığını korumak son yıllarda çok daha zor olmaya başladı. Yediğimiz besinlerden yeterli vitamini alamamamız, çevresel faktörler, saça uygulanan ısı işlemleri, yanlış ürün kullanımı, yoğun çalışma temposu ve gerginlik gibi pek çok nedenle saçlarımız yıpranır ve önlemini almazsak da çeşitli saç problemleri yaşamaya başlarız.

Saç dökülmesine karşı büyük yenilik, BIOBLAS PROCIYANIDIN Şampuan

BIOBLAS dünyanın en güçlü antioksidanlarından Prociyanidin ve phytovitamin&mineral katkılı bitkisel serum ile yenilendi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen Prociyanidin serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak, sağlıklı saç gelişimini destekler saçın zamanla kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden kazandırıyor.

Saç yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkide bulunarak saçların büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.
...