Saçların yapısı ve 40 yaşından sonra kadınlarda saç dökülmesi problemi

Saçların yapısı nasıldır? 40 yaşından sonra kadınlarda saç dökülmesi problemi nasıldır ve neden olur? Aradığınız cevaplar blog yazımızda!

Saçların yapısı ve 40 yaşından sonra kadınlarda saç dökülmesi problemi

Saçlar kafa bölgesinde yer alan yüz-yüzelli bin adet canlı ve yaşayan saç kökleri ve onların ürettiği cansız keratin yapısında liflerden oluşmaktadır. Saçlar bir döngü içinde yaşarlar. Uzama dönemi (Anajen faz) olarak düşünebileceğimiz bu ömür 2-12 yıl arasında değişebilir. Yani bir kimsenin saçı 12 yıl boyunca sürekli uzamaya devam edebilir bu da yaklaşık 1.5 m saç boyu demektir. Bir süre sonra uzama durur (Katajen faz) saç telinin kan damarları ve sinir sistemi ile ilişkisi kesilir ve cansız bir lif olarak dökülmeyi bekler (Telojen faz). Normal süreçte dökülen saçın yerine yeni bir uzama başlar. Saç dökülmesi ise kompleks bir problemdir. Sağlıklı kişilerde saçların en az %85’i anajen fazda yaklaşık %15’i de telogen fazda bulunur. Bunun doğal sonucu olarak kendiliğinden günde 50-100 adet saç dökülmesi normal sınırlar içinde kabul edilebilir. Her bir kıl folikülü vücudun kan dolaşımına, sinir sistemine entegre olmuş ve hormonlar tarafından etkilenen bir yapıdır.

Kadınlarda 50’li yaşlardan itibaren menopozdan sonra yeterli bir süre geçmesi ve östrojen hormonunun koruyucu etkisinin ortadan kalkmasına bağlı olarak DHT nedeniyle saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ortaya çıkabilir. Bu durumdaki kadınlar saç dökülmesine karşı etkinliği ıspatlanmış ilaçlardan veya kozmetik ürünlerden faydalanabilir. Toplumda androgenetik alopesi dediğimiz bu tür dökülmeden ömür boyu hiç etkilenmeyen nüfusun % 25'ini oluşturan genetik açıdan şanslı bir grup kadın ve erkek de mevcuttur. Kadınlarda hamilelik sırasında tüm saç tellerinin anajen dönemde olması nedeniyle hemen hiç saç dökülmesi olmaz. Doğumdan sonra hormonların normal seviyelerine düşmesiyle çok fazla sayıda saç teli aniden telojen faz geçer ve doğum sonrası yoğun bir saç dökülmesi (Telogen effluvium) meydana gelir. Bu dökülme tipi kadın ve erkek arasındaki en önemli saç dökülmesi farkını oluşturur ve kadınların %30’unda görülür. Telogen effluvium aslında geri dönüşlü bir dökülmedir ama yine de saç serumları ve bitkisel ekstrelerce zengin şampuanlarla destek vermek uygun olur.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Saça Doğal Bakım

Hangi yağlar saça iyi gelir ve bu yağların özellikleri nelerdir?

Argan Yağının Saça Faydaları

Natürel bakımın en sık tercih edilen ürünü argan yağının saça kazandırdığı sağlıklı ve doğal görünümün sırrı nedir?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlar, normal düz saçlara göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Hem bakımı hem de taranması biraz daha yorucu olabilir. Sağlıklı ve güzel bir görünüm için kıvırcık saç bakımına dair bilmeniz gerekenler!

Zeytinyağı Şampuanı ile Saç Bakımı

Doğanın nimetlerinden zeytinyağının saçlar üzerindeki besleyici etkisi ile yıpranmış saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Saçtaki nem oranını kontrol eden zeytinyağı şampuanı ile dolgun ve ışıldayıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Işıltılı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Doğal yollardan besin kaynakları ile elde edebileceğiniz ışıltılı saçlara, Bioblas'ın saç bakım ürünleri ile de hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz. Parlak saçlar için ne yapmalı diye düşünmeden tavsiyelerimize göz atın.

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kremi Kullanımı

Saçlar dış görünüşümüzün en önemli parçası. Bu nedenle saç ve saç sağlığında yaşanan problemlerin doğrudan psikolojik bozukluklara yol açtığı, iş ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği görülür. Kadın erkek pek çok kişi saçlarına farklı bir şekil vererek dış görünüşünü tamamlamak ya da değiştirmek ister...

Boyalı Saçlar için Şampuan Önerileri

Saç boyası içindeki kimyasallar nedeniyle saçlar için çok yıpratıcıdır. Çoğunlukla oryal denilen ve saça ağır hasar veren madde ile saç rengi açılır ve bu saçlar için oldukça zararlı ve yıpratıcı bir maddedir. Boyaya maruz kalıp kırılan, yıpranan ve yanan saçlar için onarıcı bakım yaptırılmalıdır. Şampuan seçerken güçlendirici ve onarıcı etkili özel bakım şampuanları tercih edilmeli.

Saça İyi Gelen 7 Bitki

Saçlar çabuk yıpranır ve bu nedenle sağlıklı görünmesi adına iyi bakılması gerekir. Saçların daha canlı ve dolgun görünmesi için doğal yollara başvurmak mantıklıdır. Peki, saça iyi gelen bitkiler hangileridir? Birlikte inceleyelim.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Şampuanın saç tipine göre seçilmesi oldukça önemlidir. Kuru, yağlı, normal ve karma saç tiplerine göre uygun olarak farklı ürünler üretilmektedir. Peki, hangi saç tipine hangi şampuan uygundur? Birlikte inceleyelim.

Kırık Saç Uçları ile Mücadele

Saçlarınızı kestirmek istemiyor ve saç kırıklarınıza çözüm mü bulmak istiyorsunuz. O zaman vereceğimiz tavsiyelere uyarak kırık saç uçlarınıza elveda diyin.
Öncelikle kırık saç uçları neden oluşur bunlardan bahsedelim; saçların kuru olması, kalitesiz şampuanlar, saça ısı uygulamak (fön, maşa gibi), saçı kurutmak ve kimyasal bakımlar saçları yıpratarak kurutur. Dolayısıyla saçlarımızda kuruluk ve kırıklıktan ötürü kötü bir görüntü oluşur.