From Bioblas NEWS

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağını birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Birlikte saç bakım ürünü olarak kullanımının olumlu ve olumsuz yönlerine bakalım.

Her Gün Yapılan Saç Bakımı Saçlarınıza Zarar Verebilir

Her gün saçlarımızı yıkamamız, taramamız ve şekil vermemiz saçlarımızı kurutur ve yıpratır. Hadi o zaman saç yapımızı yakından tanıyalım. Saçlarımız 3 katmandan oluşur.

Hindistan cevizi yağını birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Birlikte saç bakım ürünü olarak kullanımının olumlu ve olumsuz yönlerine bakalım.

Her Gün Yapılan Saç Bakımı Saçlarınıza Zarar Verebilir

Her gün saçlarımızı yıkamamız, taramamız ve şekil vermemiz saçlarımızı kurutur ve yıpratır. Hadi o zaman saç yapımızı yakından tanıyalım. Saçlarımız 3 katmandan oluşur:

Medula: Saçımızın merkezinde bulunan yumuşak kısımdır. Kalın telli saçlara sahip kişilerin medulaları daha büyük, ince telli saçlara sahip kişilerin medulaları daha küçük olur.

Korteks: Saçımızın en kalın katmanıdır. Saçlarımıza renk veren pigmentler ve çeşitli ipliksi proteinler bu katmanda bulunur.

Kütiküla: Saçın en dıştaki koruyucu katmanıdır.

Saçlarımızı yıkamamız, taramamız ve şekillendirmemiz en sert ve en dıştaki katmana yani katikülaya zarar vermemize sebep olur ve katiküla yapması gereken koruma görevini gerektiği gibi yapamaz hale gelir. Bu da proteinlerin bir kısmını kaybetmemize ve saçlarımızın kırılmasına sebep olur.

Hindistan Cevizi Yağının Saç üzerindeki etkisi

Hindistan cevizi yağı şampuanı saçlarınızın protein kaybını engeller ve sağlıklı görünmelerini sağlar. Hindistan cevizi yağının saçlar üzerinde olumlu etkilerini kanıtlayan araştırmalar vardır.

Bir araştırmada ayçiçeği yağı, maden yağı ve hindistan cevizi yağı karşılaştırılmış hangisinin daha iyi koruduğunu anlamak için saçlardaki protein kaybı ölçülmüştür. Araştırma sonucunda hindistan cevizi yağının saçlara uygulandığında protein kaybını engellemekte en etkili yağ olduğu tespit edilmiştir. Hatta hindistan cevizi yağı yıpranmış saçlar üzerinde de protein kaybını engellemiştir.

Saçlarınızı Yıkamadan Önce veya Sonra Yağ ile bakım yaparak Zarar Görmelerini Engelleyebilirsiniz

Saçlarınızı 2 şekilde yağlayabilirsiniz. Birincisi yıkamadan önce yağlamaktır. Böylece saçın yıkama ve ıslakken gördüğü zarar azaltılır. İkincisi ise yıkadıktan sonra yağlamaktır. Bu saçı yumuşatıp tararken veya şekillendirirken kopma ve kırılma olasılığını en aza indirir.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Uzatır Mı?

Saç uzadıkça yıpranıp yorgun görünür. Hindistan cevizi yağı ise;

  • Saçlarınızı nemlendirerek kırılmalarını en aza indirir.
  • Protein kayıplarını önleyerek saçlarınızı korur.
  • Dış etkenlerden saçlarınızı korur.

Hindistan Cevizi Yağı Saçınıza Zarar Verir Mi?

Hindistan cevizi yağı zararlı olmamakla birlikte çok fazla kullanıldığı zaman kafa derinizde yağ birikir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Saç kremi olarak kullanılabilir.
  • Bukleleri açmak için kullanılabilir.
  • Maske olarak kullanılabilir.
  • Saç derinize bakım yapmak için kullanılır.