Saç Dökülmesine Sebep Olan Fiziksel Etkiler

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Saç dökülmesine sebep olan birçok etken vardır, bu nedenlerden bazıları stres gibi psikoloji kaynaklı olurken, bazıları da var olan diğer rahatsızlıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Saç dökülmesine sebep olan birçok etken vardır, bu nedenlerden bazıları stres gibi psikoloji kaynaklı olurken, bazıları da var olan diğer rahatsızlıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Saç dökülmesine yol açan diğer etkiler ise fizikseldir yani dış koşullara bağlıdır. Özellikle hava değişimleri, saç kurutma ve kurulama şekli gibi etkenler, saç dökülmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sıcaklık ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Sıcaklık saç dökülmesinde çok büyük bir etkendir. Özellikle yaz aylarında havanın çok ısındığı ve güneşin fazla yaktığı zamanlarda saç çok yıpranır ve dökülmeye başlar. Bu nedenle saç dökülmesini önlemek için yaz aylarında şapka takarak saçı güneşten korumak çok önemlidir. Havaların aniden soğuması da aynı etkiyi yaratır; saç kurur ve dökülür. Saçları sürekli ve fazla sıcak suyla yıkamak saçın yıpranmasına, kurumasına ve dökülmesine yol açar. Bu nedenle saçları ılık su ile yıkamak, saçın nem seviyesini korumasını sağlar ve bu şekilde saç dökülmesi önlenir.

Basınca Bağlı Olarak Saç Dökülmesi

Saç dökülmesine neden olan fiziksel etkilerden bir tanesi de saça uygulanan basınçtır. Örneğin saçı çok şiddetli çalışan saç kurutma makineleriyle kurutmak saça çok fazla basınç uygulanmasına neden olur ve saçlarda dökülme meydana gelebilir.  Ayrıca duştan sonra saçları sert bir şekilde havluyla durulamak da saça çok fazla baskı yapar ve saçların yıpranıp kopmasına neden olur. Özen gösterilmesi gereken bir diğer nokta da saçları nazikçe taramaktır. Sert ve hızlı şekilde taranan saçlar canınızın yanmasına ve saçların dökülmesine yol açar. Bunun yerine saçları köklerinden tutarak yavaş bir biçimde taramak saçların dökülmesini önleyecektir. Özellikle uzun saçlı olan kişilerin saçlarını çok sıkı bir şekilde uzun süre bağlamaları saçların dökülmesine yol açan başka bir etkidir. Saçlar bu şekilde zarar görür, kırılır ve hatta kopabilir. Mümkün olduğu kadar saçlar kendi haline bırakılmalı ve çok sert toplamaktan kaçınılmalıdır.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Erkeklerde Yoğun Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İki tür saç dökülmesi vardır. Bu türlerden birisi erkek tipi saç dökülmesidir erkek tipi saç dökülmesi kelliğin tepe noktasından başlamasıdır. Erkeklerde kellik genellikle genetik olarak görünse de bazı kişilerde çevresel ve ruhsal faktörler de yoğun saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülme türlerinden biri olan "Erkek tipi saç dökülmesi" için "Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Koparak Dökülme Problemi

Saç dökülmesi ve koparak dökülme problemine karşı kullanılabilecek dökülme karşıtı ürünler nelerdir? Detaylar blog yazımızda!

Koparak Dökülen Saçlar İçin Şampuan Kullanımı

Koparak dökülen saçlar için şampuan ve saç serumu neden kullanılmalıdır? Tüm cevapları blog yazımızda bulabilirsiniz!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.