Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Ancak bazen stres, genetik faktörler, hastalıklar ve kalitesiz saç bakım ürünleri kullanmak gibi nedenler saç dökülmesine yol açabilir. Özellikle hava değişimine bağlı olarak kişilerde çok sık rastlanan mevsimsel saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi ve Saçların Büyüme Süreci Arasındaki İlişki

Her saç teli, kökünden çıktıktan sonra büyümeye başlar ve bu süreç yıllar boyunca devam eder. Büyüme birkaç yıl sonra durur ve büyüyen saçlar dinlenmeye başlar; bu durum 2-3 ay kadar sürer. Dinlenmenin sonunda ise saçlar dökülmeye başlar ve dinlenme sürelerinin uzunluğundan dolayı bu dönem mevsim geçişlerine denk gelir. Bu döngü bu şekilde devam eder. Yani mevsimsel saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi saçların köklerinden çıktıkları andan sonra büyüme, dinlenme ve doğal olarak dökülme süreçlerinin mevsim geçişlerine denk gelmesidir.

Saçları Yıpranmış Kişiler, Mevsimsel Saç Dökülmesine Dikkat!

Mevsimsel saç dökülmesi herkesin başına gelen bir durum değildir. Saçları çok yıpranmış kişiler mevsim geçişlerinde saç dökülmesi problemiyle çok sık karşılaşırlar. Özellikle yaz aylarında çok fazla güneş ışığına maruz kalan saçlar kurur ve cansızlaşır. Bu yüzden Ekim-Kasım aylarında yoğun olarak saç dökülmesine rastlanabilir. Benzer şekilde kış aylarında fazla soğuktan saçlar kurur ve bahar aylarında mevsimin değişmesiyle saçlar dökülebilir. Bu nedenle mevsimsel saç dökülmesini önlemek amacıyla saçlara ekstra özenli davranmak gerekir. Sağlığını kaybetmiş saçlara nem maskesi uygulamak gerekir. Bu dönemlerde saçlara daha az işlem yapılmalı ve saçlar kendi haline bırakılmalıdır. Ayrıca sağlıklı beslenmeye de dikkat etmek önemlidir. Yaz aylarında saçlar fazla güneşe maruz kalmış olduğu için vücut melatonin üretmeyi bırakır. Vücuttaki melatonin miktarını artıran; ananas, muz, portakal gibi meyveler tüketerek mevsimsel saç dökülmesi önlenebilir.

Sonuç olarak mevsimsel saç dökülmesi yaz aylarında saçın fazla güneş ışığına maruz kalması ve kış aylarında soğuktan kuruması, çok yıpranmış olması ve kökten çıktığı andan itibaren yaşadığı döngüler sonucu doğal akışında dökülmesi gibi nedenlerden kaynaklanır. Doğru beslenerek ve saçlara düzenli olarak gerekli bakımları uygulayarak mevsimsel saç dökülmesi önlenebilir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Erkeklerde Yoğun Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İki tür saç dökülmesi vardır. Bu türlerden birisi erkek tipi saç dökülmesidir erkek tipi saç dökülmesi kelliğin tepe noktasından başlamasıdır. Erkeklerde kellik genellikle genetik olarak görünse de bazı kişilerde çevresel ve ruhsal faktörler de yoğun saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülme türlerinden biri olan "Erkek tipi saç dökülmesi" için "Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Koparak Dökülme Problemi

Saç dökülmesi ve koparak dökülme problemine karşı kullanılabilecek dökülme karşıtı ürünler nelerdir? Detaylar blog yazımızda!

Koparak Dökülen Saçlar İçin Şampuan Kullanımı

Koparak dökülen saçlar için şampuan ve saç serumu neden kullanılmalıdır? Tüm cevapları blog yazımızda bulabilirsiniz!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.