Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

Saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak hem kadınlar hem de erkekler arasında sıkça rastlanan bir sorundur.

Saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak hem kadınlar hem de erkekler arasında sıkça rastlanan bir sorundur. Saç dökülmesine neden olan faktörler genetik ve çevresel olarak ayrılmaktadır. Genetik bir sorununuz yoksa saç dökülmesi genellikle mevsimsel etkenler, stres ve beslenme kaynaklı olabilir. Özellikle kadınlarda saça sıklıkla uygulanan işlemler de saç dökülmesine yol açabilmektedir.

 

Saç derimizde ortalama olarak 100 bin adet saç teli bulunmaktadır. Yıkama, kurutma ve tarama gibi etkenlerle günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilmekteyken, bundan daha yoğun saç dökülmeleri saçta bir sorun olduğunu göstermektedir. Kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen durumlardan bazıları şöyledir:

 

  • Hormonal dengesizlikler
  • Hamilelik, doğum ve emzirme dönemleri
  • Menopoz süreci
  • Doğum kontrol haplarının kullanılması
  • Perma, röfle, fön gibi saçı yıpratabilecek uygulamalar

 

Bu etkenlerin yanı sıra mevsimsel etkiler ve yoğun stres altında kalmak da saç dökülmesine sebep olabilir. Dökülmenin sebebi saptandıktan sonra önüne geçilmesi için de uygulayabileceğiniz çeşitli çözüm önerileri vardır.

 

Saç dökülmesinin önlenmesinde en önemli adımlardan birisi doğru saç bakımı ürünlerinin seçilmesi ve uygulanması sürecidir. Bu bağlamda, saçları güçlendiren bileşenleri bilerek ve saç tipinizi doğru belirleyerek kendinize en uygun saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi konusunda kullanacağınız ürünlerin bitkisel ve temiz içerikli olması da süreci sağlıklı şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Saçınıza ve saç derinize zarar verebilecek, fazlaca kimyasal içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

 

Saç dökülmesi karşıtı saç bakım ürünlerini seçerken, bitkisel içeriğin yanı sıra saç tipinize uygunluğundan da emin olmalısınız. Saçınızın neye ihtiyaç duyduğunu saptamak ve bu eksiklik yönünde ürünler tercih etmek, saç dökülmesinin önlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu süreçte özellikle saçı güçlendirecek içerikleri araştırabilir ve bu doğrultuda ürün seçimi yapabilirsiniz. Doğru ürün seçiminin yanı sıra düzenli kullanım da önem taşıyan bir diğer noktadır. Saç bakım ürünlerinden tam verimi alabilmek için ürünleri düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz. Saç dökülmesinin önlenme sürecinde sabırlı olmak ve doğru saç bakım ürünleriyle saça düzenli bakım yapmak, bu süreci en etkili şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca saç bakımına paralel olarak saçı besleyen vitaminleri içeren besinler tüketmeniz de saç dökülmesinin azalmasına katkı sağlayacaktır.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri

Güzel, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu durum kişilere özgüven verir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsim geçişleri, özellikle yaz sonunda başlayıp bir buçuk ay kadar devam eder. Saç dökülmesi, ilk kez karşılaşanları paniklettiği gibi, her yıl meydana geliyor olması sebebiyle de can sıkıcı bir durumdur.

Yoğun Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı yoğun saç dökülmesi probleminin kaynağını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel İçerikli Çözümler

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemlerin en masum ve doğal yolu olan bitkisel içerikli çözümleri öğrenmek için blog yazımıza davetlisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Argan Yağı Etkisi

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm nedir? Bitkisel içerikli argan yağı şampuanı ve faydaları blog yazımızda!

Koparak Dökülme Problemi

Saç dökülmesi ve koparak dökülme problemine karşı kullanılabilecek dökülme karşıtı ürünler nelerdir? Detaylar blog yazımızda!

Koparak Dökülen Saçlar İçin Şampuan Kullanımı

Koparak dökülen saçlar için şampuan ve saç serumu neden kullanılmalıdır? Tüm cevapları blog yazımızda bulabilirsiniz!

Dökülen Saç Geri Çıkar Mı ?

Kaybettiğimiz saçlarımız bir daha çıkar mı?

Saç Dökülmesi Hangi Mevsimlerde Artar?

Saç dökülmeleri de bazı alerjiler gibi, yılın belli dönemlerinde artış göstermektedir. Bu artış genellikle yazın bitişi ile kendini gösterirken kendisini ilk kez yaşayanları da “saçlarım mı dökülüyor?” paniği ile karşı karşıya bırakmaktadır.