Saç Kremi Nasıl Uygulanır?

Kendini bilen herkes saçlarını önemser, bazen saatlerimizi sadece saçlarımızın bakımına ve şekline harcadığımız bile olur. Çünkü dış görüntümüzün çok önemli bir bölümünü saçlarımız doldurur. Birçoğumuzun saç tipi farklıdır; kimimizin saçları kuru yapıdadır, kimimizin saçı kıvırcıktır. Doğal olarak kullanılan saç bakım ürünleri de değişkenlik gösterir.

Saç Kremi Nasıl Uygulanır?

Kendini bilen herkes saçlarını önemser, bazen saatlerimizi sadece saçlarımızın bakımına ve şekline harcadığımız bile olur. Çünkü dış görüntümüzün çok önemli bir bölümünü saçlarımız doldurur. Birçoğumuzun saç tipi farklıdır; kimimizin saçları kuru yapıdadır, kimimizin saçı kıvırcıktır. Doğal olarak kullanılan saç bakım ürünleri de değişkenlik gösterir.

Saçlarımızı düzenli olarak şampuan ile temizlemek, kirleri ve tozları ortadan kaldırdığı gibi saçımızı besleyen doğal yağları da yok eder. Bu nedenle saçımız iyi beslenemeyebilir ve güçlü yapısını kaybedebilir. Bu nedenle saç kremi kullanmak çoğu zaman artık hayatımızın bir parçası olmuştur.

Peki, saç kremleri saçımıza nasıl uygulanır? Hangi şekilde daha iyi verim alabiliriz? İşte bugün bu konuya göz atacağız.

Önce en doğru saç kremini belirle.

Geleneksel olarak saç kremleri, duş esnasında şampuan durulandıktan sonra kullanılır. Bu tip saç kremleri gün içinde saçımıza zarar veren çeşitli etkenlerin (Kir,fön makinesi,düzleştirici vs.) etkilerini kırar ve saçımıza iyi bir bakım sağlar.

Saçlarını yıka.

Duşa gir ve her zamanki gibi saçlarını yıka. Saç kremi, saçlar yıkanıp temizlendikten sonra kullanılabilir. Bu yüzden favori şampuanını al ve saçlarına uygula, saç derini ve saçlarını parmak uçlarınla iyice ovala. Fakat saçların ıslakken saçlarını çekiştirmemeye dikkat et, bu zayıf saçların daha da zayıflamasına sebep olur.

Şampuanı durula.

Saçlarını mutlaka ılık bir suda durula, bu saçların için sıcak sudan çok daha güvenlidir. Sıcak su, kullanıma bağlı olarak saçlarınıza zarar verebilir. Saç tutamlarını çekiştirmemeye özen göster, saçlarının “gıcır gıcır” hissiyatını verdiğinden emin ol. Artık saçlarının temizlenmesi işlemi sona ermiş demektir.

Saçını sık.

Saçların kısa ise bunu yapmana genelde gerek yoktur, ama saçların uzunsa ve sırılsıklamsa, kurulanması için saçlarını sıkmalısın. Aksi takdirde uygulayacağın saç kremi kayıp gidecek ve beklenen etkiyi göstermeyecektir.

Saç kremini uygula.

Avcuna bir miktar saç kremi sık, sıkman gereken miktarı saç uzunluğuna göre belirle. Genelde madeni para kadar bir miktar yeterli olur ama saçın uzunsa bunu biraz daha artırman iyi olacaktır. Hatta çok uzunsa, bir avuç dolusu kullanman bile gerekebilir. Bu miktarı kullana kullana kendiniz belirleyeceksiniz zaten. Avcunuza sürdüğünüz saç kremini saç diplerinize uygulayın ve yavaşça yedirin. Unutmayın, saç kremi yalnızca saçın ucuna dokunmalıdır çünkü hasar gören kısım saçın orasıdır. Saçın köküne saç kremi kullanmak saç köklerini tıkayarak olumsuz etki yaratabilir.

Bekleme zamanı!

Bu adım biraz tercihe bağlıdır. Saç kremi saçında ne kadar süre beklerse o kadar iyi etki eder, tabii abartmaya da gerek yok. En iyi sonuç için saçınızda 1-2 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Eğer aceleniz varsa sürdükten sonra hemen durulayabilirsiniz, ancak maksimum etki vermeyebilir.

 

Durula!

Soğuk su saçların için daha iyidir, soğuk bir su ile saçlarını durula. Saçınızdaki o “yapışkan” hissiyat gidene kadar uzun uzun durulamanız gerekir. Saçların yumuşak ve kaygansa durulama işlemi tamam demektir! Artık saçınızı sıkıp işinize bakabilirsiniz. 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ