Bioblas ile SAÇ SORUNLARI
VE ÇÖZÜMLERİ

Ciddi Saç Derisi Sorunları

Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama)

Seboreik dermotit kulak, kaş, göz kapaklarında sıklıkla görülmesiyle birlikte saç derisinde de görülebilen tedavisi mümkün olan yağlı egzama şeklinde bir deri hastalığıdır. 

Genelde bebeklerde (Çoğunlukla 2. Aydan sonra ) kafa derisinde ve vücudun kıvrım yerlerinde görülür. 40 yaş üstü yetişkinlerde de görülür.  Tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Nedenleri

Genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, stres ve kimyasal uygulamalar seboreik dermatitin başlıca nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Belirtileri

Dökülen yağlı, plak şeklindeki kepeklenme durumu seboreit dermatitin ilk belirtileridir.

Seboreit dermatinin diğer belirtileri şu şekildedir;

  • Saç derisinde kızarıklık
  • Saç derisinde yanma ve kaşıntı hissi
  • Saç derisinde yağ dengesinin değişmesinden dolayı saç dökülme sorunları da meydana gelebilmektedir.

Tedavisi

Seboreit dermatitin tedavi yöntemi güçlü kortizonlu kremler veya medikal şampuanlar ile tedavi edilebilir. Zink prition, katran, selenyum sülfit veya ketakanazol içeren şampuan ve saç kremleri de kullanılabilir. Doktor tavsiyesi dâhilinde kullanılan ilaçlar da bu hastalığın önüne geçilmesinde etkili bir yöntemdir. 

Saç derisi psöriazisi 

Saç derisinde psöriazisi, genellikle  saç sınır çizgileri arasında gerçekleşir ve yüz bölgesine ilerlemeyen bir hastalıktır. Bu hastalığın kalınlaşıp ve ağırlaşmaması adına tedavi edilmesi çok önemlidir.

Belirtileri

Psöriazisi saç diplerinde belirti olarak ;

  • Saç derisinde kan toplanması
  • kaşıntı
  • saç derisinin kolay kanaması
  • saç diplerinde pul pul dökülme.

Çözümleri 

 Saç derisinde psöriazisi, çok fazla saç dökülmesine neden olmaktadır.

Tedavisi için geç kalınan durumlarda genişleyen ve büyüyen bir kabuk şeklini almaktadır. Oluşan bu kabuklar kaşındığı takdirde pullanmalar saça yapışarak saç derisinde yayılma meydana gelebilmektedir. 

Hastalığın kesin tedavisi tam olarak netleşmemesi nedeni ile kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.  Kuruyan saç diplerini nemli yumuşak tutmakla azda olsa tedavi sürecinde fayda sağlamaktadır.